zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

PPK znów będą potrącać z Twojej wypłaty! Chcesz zrezygnować? Złóż wniosek [WZÓR]

2023-03-31 8:31

W lutym pracodawca musi spełnić kilka obowiązków: wysłać pracownikami rozliczenie podatkowe oraz poinformować o Pracowniczych Planach Kapitałowych. To formalność, ale jeżeli składałeś już rezygnację z PPK, to właśnie traci ona ważność. Dokument trzeba złożyć ponownie!

Co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe weszły w życie w marcu 2021 roku. Każdy pracodawca, nawet ten zatrudniający zaledwie jednego pracownika,  musi zawrzeć umowę z wybraną instytucją finansową celem wdrożenia PPK w jego przedsiębiorstwie. Prawo zakłada, że od naszej wypłaty jest odejmowane dwa lub 4 procent wynagrodzenia, a pracodawca zobowiązany jest dołożyć kolejne 1,5 lub dodatkowo 2,5% pensji. Państwo na start dorzuca 250 zł oraz 240 złotych rocznie. Tak powstają oszczędności, które gromadzone są na indywidualnym koncie.

Pracownicze Plany Kapitałowe rezygnacja

Z PPK można jednak zrezygnować. I wiele osób tak zrobiło. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, według najnowszych dostępnych danych (za grudzień 2022 r.), w PPK oszczędza obecnie 2,52 mln pracowników. To ok. 34,6 proc. osób, którym stworzono możliwość uczestnictwa w programie. I jest to więcej niż wskazywały ostatnie badania. 

Luty i marzec to dwa ważne miesiące dla programu. W lutym pracodawca informuje nas o PPK, a od marca jesteśmy ponownie jego uczestnikami.

Autozapis 2023

Nawet jeżeli składaliśmy już oświadczenie o rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych, to musimy to zrobić ponownie. W marcu wszyscy zatrudnieni wracają do programu w ramach autozapisu. Taka procedura będzie powtarzana co 4 lata, niezależnie od tego, kiedy zostaliśmy zatrudnieni. Dotyczy to wszystkich ubezpieczonych w wieku od 18 do 55 roku życia.

Pracownicze Plany Kapitałowe ponowna rezygnacja

1 marca automatycznie wygasają wszystkie złożone rezygnacji i każdy ubezpieczony znów "wchodzi" do programu. Obowiązek zapisania takiej osoby leży po stronie pracodawcy. Automatycznie zostanie więc potrącona z naszej wypłaty składka w wysokości 2% pensji. Abyśmy nie otrzymali pomniejszonej opłaty za kwiecień, należy złożyć deklarację. Termin składania dokumentów zaczyna się 1 marca. Wniosek, który powinniśmy złożyć pracodawcy jeśli chcemy zrezygnować z PPK znajdziecie tu.

Polskie piosenki dla zakochanych - najlepsze hity