Nowy budynek w Marszewie
Promocja budownictwa drewnianego oraz nowe miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych zyskał Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni. Inwestycja wykonana z drewna to nowoczesne budownictwo, rozwiązania technologiczne na najwyższym poziomie, ale też promocja drewna. To ostatnie dziwi przeciwników wycinek lasów. Zamiast promować drzewa i lasy, powstaje obiekt pokazujący w jaki sposób można wykorzystać wycięte już drewno. Lasy Państwowe skupiają się na promocji gospodarki leśnej i pozyskiwania drewna, teraz ten aspekt jest też obecny w Gdyni. 20 września otwarty został nowy obiekt, stanął na terenie działającego z sukcesami i edukującego od lat Ogrodu Botanicznego Marszewo.
Polecany artykuł:
Choć stoi pośród lasów i zbudowany jest z drewna, powinien więc zlewać się z otoczeniem, to wzrok przyciąga jego kolor – głęboka czerń opalonego modrzewiowego drewna. Czy budynek będzie przez to budził kontrowersje, jak równie czarny Teatr Szekspirowski w Gdańsku? Jeśli tak, to będzie o nim głośno. A dla funkcji promocyjnych, jakie ma m.in. pełnić – to ważne. Na pewno będzie wzbudzał zainteresowanie
- pisze portal Gdynia.pl.
Kontrowersji z całą pewnością nie zabraknie, bo sama nazwa - Centrum Promocji Drewna - jak pisze Nadleśnictwo Gdańsk, w połączeniu z działalnością Lasów Państwowych od lat budzi kontrowersje. Nadleśnictwa prowadzą wycinki w lasach, przeciwstawiają się im działacze proekologiczni.
Budowanie z drewna, najbardziej przyjaznego dla człowieka asortymentu, który sam przyrasta i jest racjonalnie pozyskany, jest dużo lepsze niż szkło, beton, które dla środowiska i człowieka są niezdrowe i emitują dwutlenek węgla. Promujemy budownictwo drewniane, w takiej technologii jaka jest. Technologia CLT, w jakiej budynek jest zbudowany, jest to pierwszy tego typu budynek w Polsce, ale też jest pierwszym budynkiem administracyjnym zrobionym w takiej technologii, z czego jesteśmy ogromnie dumni
- mówi Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
Budynek jest wykonany z drewna. Wykorzystano technologię CLT (Cross Laminated Timber) czyli drewna klejonego krzyżowo. Stworzone z wielkoformatowych drewnianych elementów budynki cechuje też doskonała termoizolacyjność i ognioodporność. A co bardzo istotne – także ekologia. Bo choć czarny jak węgiel, to ślad węglowy związany z jego produkcją jest mniejszy niż budynków z betonu i stali. Z zewnątrz drewno jest opalone - stąd jego czarny kolor, w środku jest jasne.
Technologię krzyżowo klejonego drewna szeroko stosuje się w Wielkiej Brytanii, Austrii, Kanadzie czy w krajach skandynawskich.
Budowa nowego centrum Marszewa trwała 2 lata i kosztowała 7 mln zł. W budynku będą prowadzone warsztaty dla szkół i przedszkoli, zajęcia edukacyjne dla rodzin, spotkania branżowe, wystawy. Wewnątrz znajdują się też pomieszczenia administracyjne oraz punkt informacyjny. Ogród w Marszewie to urokliwe miejsce dostępne dla odwiedzających - w weekendy organizowane są spotkania otwarte, przez cały czas dostępne są leśne ścieżki edukacyjne.
Budynek zaprojektowała Krakowska pracownia GIERBIENIS + POKLEWSKI s.c.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]