Misja na Bałtyku: ochrona infrastruktury krytycznej
Celem wizyty jest uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom przed dalszymi zadaniami na Morzu Bałtyckim. Okręty te na co dzień realizują misję ochrony kluczowej infrastruktury podwodnej, niezbędnej dla sektora energetycznego i telekomunikacyjnego. Operacja pod kryptonimem Baltic Sentry (Bałtycka Warta), zainicjowana przez NATO w styczniu 2025 roku, ma na celu zintensyfikowanie działań sojuszniczych na akwenie o strategicznym i gospodarczym znaczeniu dla Unii Europejskiej. Misja została ogłoszona podczas szczytu państw Morza Bałtyckiego w Helsinkach.
Flota sojusznicza w Gdańsku
Okręty pływają pod banderami Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Holandii i Belgii. Wszystkie 11 jednostek zacumowało przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte i będą dostępne dla obserwacji do poniedziałku (7.04).
FGS Mosel: Okręt dowodzenia i zaopatrzenia
Okrętem dowodzenia w tej grupie jest niemiecki FGS Mosel (A512), jednostka zaopatrzeniowa klasy Elbe. Wspiera ona jednostki morskie z dala od ich portów macierzystych, transportując paliwo, prowiant, amunicję i inne materiały, a także zapewniając usługi medyczne. FGS Mosel jest największym z zespołu okrętów, które zawinęły do Gdańska, mierząc 100 m długości, 16 m szerokości i 4 m zanurzenia.
Polecany artykuł:
Mniejsze jednostki w zespole
Pozostałe okręty mają od 47 do 60 m długości. Przykładem jest szwedzki niszczyciel min HswMS Ulvön, przydzielony do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG1), który ma 47 m długości.
Sojuszniczy potencjał odstraszania na Bałtyku
Stała obecność sojuszniczych jednostek na Bałtyku wzmacnia poczucie bezpieczeństwa na morzu, co jest kluczowe dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.
Dowództwo NATO podkreśla gotowość do obrony podwodnej infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim:
"W ramach operacji Baltic Sentry rozmieszczone zostają jednostki wchodzące w skład Stałej Grupy Morskiej 1 (SNMG1) oraz sił przeciwminowych (SNMCMG1), a także samoloty rozpoznawcze i drony morskie, by zwiększyć sojuszniczy potencjał odstraszania, obrony i reagowania na działania destabilizujące."