Parlamentarzyści chcą dodatkowego urlopu dla Polaków. Co na to ministerstwo?

i

Autor: pixabay

Praca

Posłowie chcą dodatkowego urlopu dla Polaków. Co na to ministerstwo?

2024-04-05 11:03

26 proc. Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego - wynika z badania opublikowanego w 2023 roku przez platformę doradztwa zawodowego Jobbli. Posłowie pytają o wprowadzenie dodatkowe urlopu. Co na to resort?

Polacy ciepią na wypalenie zawodowe. 1/4 pracowników doskwiera ten problem

Jak wynika z publikacji Jobbli, 55 proc. ankietowanych wskazało, że główną przyczyną wypalenia zawodowego jest praca z mało wyrozumiałym przełożonym. W dalszej kolejności badani wskazują monotonne obowiązki (47 proc.), brak możliwości rozwoju (43,5 proc.) oraz problemy osobiste (37 proc.).

Wśród Europejczyków jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z problemem wypalenia zawodowego - jego symptomy odczuwa aż 26 proc. Polaków 

- zaznaczyli autorzy badania.

Wskazano, że 24 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn jako przyczynę wypalenia zawodowego wskazało brak lub niedobór satysfakcji z wykonywanej pracy. Jednocześnie 72 proc. badanych mężczyzn uważa, że ich zawodowe obowiązki nie są odpowiednio dostosowane do ich kompetencji i nie odpowiadają temu, czym faktycznie chcieliby się zajmować. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi 51 proc.

Dodatkowy urlop ze względu na wypalenie zawodowe. Jest odpowiedź ministra

Z badań wynika, że 62 proc. osób młodych (od 22 do 26 lat) nie jest zadowolonych ze swojej pracy. Natomiast w wieku 26-29 ta proporcja ulega odwróceniu i ok. 62 proc. odczuwa satysfakcję z wykonywanych zadań.

Z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie badanych w wieku 50-59 lat aż 85,7 proc. jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić

- wskazała CEO Jobbli Alicja Marchewka.

Ekspertka uważa, że należy to tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat, rutyną i wypaleniem zawodowym.

Posłowie opozycji o plany wprowadzenia w Polsce urlopu od wypalenia zawodowego. Miałby on objąć wszystkich pracowników.

Parlamentarzyści wskazali, że wypalenie zawodowe może poważnie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków, a także negatywnie wpłynąć na życie prywatne osób. Na taki urlop mogą teraz liczyć nauczyciele, policjanci, czy górnicy

– pisze fakt.pl.

Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w odpowiedzi na interpelację zaznaczyła, że rząd nie planuje wprowadzić dodatkowego urlop. Dodając, że urlop ze względu na wypalenie zawodowe przyznawany jest określonym grupom zawodowym obok pozostałych uprawnień urlopowych, uregulowanym przez odpowiednie narzędzia służbowe, takie jak: Karta Nauczyciela.

GALERIA: Do tych lekarzy nie musisz posiadać skierowania. MAMY LISTĘ!

Brutalne pobicie w centrum miasta. Kopał nieprzytomnego po głowie