Wsparcie z programu obejmie szeroki zakres obszarów tematycznych, a podstawą jego przygotowania była Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, wymogi unijne wynikające z polityk wspólnotowych, np. w zakresie klimatu, kapitału społecznego, innowacji i cyfryzacji, a także dokumenty rządowe.
Priorytetem - klimat
Największy nacisk zostanie postawiony na adaptację do zmian klimatu, ochronę środowiska, oszczędzanie energii i odnawialne źródła energii, ochronę przyrody oraz czysty transport publiczny. Poza tym środki będą inwestowane w rozwój dróg wojewódzkich i tabor kolejowy do obsługi regionalnych połączeń pasażerskich. W obszarze gospodarki wsparcie zostanie skierowane bezpośrednio na innowacje i rozwój pomorskich przedsiębiorców, a także nowoczesne technologie cyfrowe.
Edukacja, zdrowie, rozwój
Wymiar społeczny programu zostanie ukierunkowany na aktywizację zawodową i społeczną, wzmocnienie instytucji rynku pracy, kształcenie zawodowe, edukację włączającą i przedszkolną, a także wsparcie kobiet, seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz imigrantów. Urząd Marszałkowski zakłada realizację szerokich profilaktycznych programów zdrowotnych oraz świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych. Uzupełnieniem tych działań będą inwestycje w infrastrukturę, w szczególności szkół zawodowych, przedszkoli, ochrony zdrowia. Co jeszcze w planach? Projekty ukierunkowane na rozwój infrastruktury kultury i turystyki, a także na odnowę zdegradowanych obszarów pomorskich miast.
– Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej jest dobrym momentem, aby podziękować wszystkim partnerom zaangażowanym w przygotowanie programu, w tym w szczególności samorządom lokalnym, organizacjom pozarządowym, organizacjom pracodawców oraz mieszkańcom Pomorza za aktywne włączenie się w ten proces – komentował tuż po decyzji Komisji Europejskiej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.