Falowiec to nic innego jak typ budynku mieszkalnego, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań usytuowane są na galeriach (z wyjątkiem falowców łódzkich i poznańskich, gdzie wejścia do mieszkań znajdują się na klatkach schodowych), połączonych ze sobą klatkami schodowymi. Ten typ występuje w Polsce i we Włoszech.
Gdański falowiec - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce
Najdłuższy polski falowiec położony jest na gdańskim osiedlu Przymorze Wielkie przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Budynek powstawał w latach 1970-1973. W czasie, w którym ludzie zasiedlali gotowe segmenty wieżowca, mieli okazje widzieć dobudowywanie następnych sekcji. Pierwotnie budynek miał być krótszy, ale z uwagi na obecność znacznej przestrzeni w okolicy poczyniono rozbudowę większą niż planowano. Zaprojektowali go Tadeusz Różański, Danuta Olędzka i Janusz Morek.
Gdański falowiec - długość
Falowiec w Gdańsku ma długość 860 metrów. Dłuższy od niego jest wiedeński Karl-Marx-Hof (1100 metrów). W bliskim sąsiedztwie falowca planowana była budowa najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce Big Boy Building, wysokiego na 202 metry. Obecnie przy tej samej ulicy zbudowanych zostało 9 wieżowców z dużą liczbą mieszkań po 16-18 pięter każdy, dwa kolejne(drugi niższy) są w budowie, co czyni ulicę Obrońców Wybrzeża najgęściej zaludnioną ulicą Gdańska – na niecałym kilometrze długości mieszka tu co najmniej 1% – 2% mieszkańców miasta.
Gdański falowiec. Charakterystyka budynku
- 10 pięter (plus parter, nad każdą klatką znajdują się także nadbudówki)
- 4 segmenty po 4 klatki w każdym i średnio 110 mieszkań w każdej z nich (gdański falowiec ma 1792 mieszkania)
- 3451 oficjalnie zameldowanych lokatorów (licząc jednak wynajmujących, liczba ta może wynosić nawet 6000)
- długość 860 m, wysokość 32 m, szerokość 13 m