Według danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku w województwie pomorskim mieszka ponad 2,3 mln ludności.
Milion to dużo czy mało?
Na Pomorzu podano 2 168 633 zastrzyków przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 1 003 646 mieszkańców naszego województwa (dane na 21 lipca). W tzw. szpitalach marszałkowskich wykonano 511 942 szczepienia, w tym pierwszą dawkę otrzymało 279 339 pacjentów (dane na 20 lipca).
"Potwierdzam, że obserwujemy znaczny spadek zainteresowania szczepieniami. Być może jest to spowodowane wakacjami, podczas których ludzie nie myślą o chorobach, a wypoczynku. Niestety wirusy nie biorą urlopu i mogą zaatakować nas w najmniej odpowiednim momencie"
– mówi lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.
Jak dodaje, wiele osób podróżuje za granicę. Wyrusza np. do Włoch czy Hiszpanii, gdzie liczba zakażeń w ostatnim czasie wzrasta.
A jak jest w pomorskich gminach?
Najwięcej w pełni zaszczepionych jest w Gdańsku. To 56,4 proc. osób, co daje stolicy województwa ósme miejsce w Polsce. Drugie miejsce w regionie zajmuje Sopot (55 proc.). Trzecia pozycja na Pomorzu przypadła Gdyni z 53,5 proc. zaszczepionych. Na drugim końcu tabeli znajdują się Sierakowice, w których zastrzyk przeciwko COVID-19 przyjęło zaledwie 22 proc. Niewiele lepiej jest w Borzytuchomiu w powiecie bytowskim (26,2 proc.) i Linii w powiecie wejherowskim (26,2 proc.).
Pomorze na tle Polski
Biorąc pod uwagę narastający wskaźnik szczepień, to województwo pomorskie, według danych z 21 lipca, znajduje się na 3. miejscu w Polsce z wynikiem 42,8 proc. w pełni uodpornionych osób. Pierwszą lokatę zajmuje Mazowsze (44,1 proc.), a drugą, minimalnie przed Pomorzem, Dolny Śląsk ( niewiele ponad 42,8 proc.).