Pomaganie przez kursowanie w Gdańsku. Pomocowy autobus SOS wrócił do zajezdni

i

Autor: fot. arch. Sławomir Kunkel z TWP Przystań w Gdańsku/gdansk.pl

Gdańsk

Pomaganie przez kursowanie w Gdańsku. Autobus SOS wrócił do zajezdni

2024-04-11 13:25

Autobus SOS w Gdańsku zakończył kursowanie. Przez pięć zimowych miesięcy załoga pojazdu wydała osobom w kryzysie bezdomności w Gdańsku ponad 22 tys. porcji zupy. Mobilne wsparcie dla potrzebujących ponownie uruchomione zostanie jesienią br.

Pomoc na wielu frontach

Od 1 listopada 2023 roku do 31 marca 2024 r. w codzienne trasy „autobusu SOS” ruszali: pracownik socjalny, ratownik medyczny i streetoworker. Niestrudzenie udzielali potrzebującym informacji o wielu formach pomocy, takich jak schronienia, wsparcie finansowe, rzeczowe, specjalistyczne i aktywizujące społecznie. Do akcji włączyło się też kilka gdańskich szkół, z których uczniowie regularnie przekazywali do „autobusu SOS” kanapki. Do posiłku dołączali również osobiście napisane listy.

Kursuje nieprzerwanie od siedmiu lat

Z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało codziennie średnio 67 osób. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie. W placówce potrzebujący mogli się ogrzać, umyć, przespać.To był już siódmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku dla osób w bezdomności. Po raz pierwszy autobus pojawił się bowiem na ulicach miasta pod koniec 2017 roku. Od tej pory usługa stanowi realne, konkretne wsparcie dla potrzebujących, którzy przebywają w najtrudniejszym jesienno-zimowych czasie w miejscach niemieszkalnych.

Osoby w kryzysie bezdomności ze wsparciem przez cały rok

W Gdańsku MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe na bieżąco prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o potrzebujących można przekazywać do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka) oraz do Straży Miejskiej, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów (jest ich sześcioro), posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna. Można ją uaktywnić np. w smartfonie. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można pobrać:

Gdańsk, Gdynia, czy Sopot? Rozpoznasz, jakie miasto jest na zdjęciu?[Galeria]:

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].