„Polskie Stonehenge” na Pomorzu. To miejsce kryje niesamowitą historię!

i

Autor: Wikipedia/Anna Kobryń

ciekawostka

„Polskie Stonehenge” na Pomorzu. To miejsce kryje niesamowitą historię!

2024-11-04 19:52

Jedna z najsłynniejszych i najsłabiej zrozumianych budowli z czasów prehistorycznych, a także jedno z najbardziej znanych miejsc archeologicznych na świecie - Stonehenge. Okazuje się, że na północy Polski mamy własne! Kto je zbudował i gdzie się znajduje? Wyjaśniamy poniżej!

Oryginalne Stonehenge

Stonehenge składa się z dużych kamieni, znanych jako sarseny oraz mniejszych bloków wapiennych, które zostały ustawione w charakterystyczny okrągły sposób. Uważa się, że budowla była wznoszona przez około 3000 lat, począwszy od około 3000 roku p.n.e., a zakończenie budowy przypisuje się na około 2000 roku p.n.e.

Wielu naukowców i archeologów uważa, że Stonehenge miało znaczenie religijne lub rytualne. Istnieją różne teorie na temat jego przeznaczenia, w tym hipotezy dotyczące obserwacji astronomicznych, miejsc kultu, a także jako grobowca lub cmentarza. Stonehenge jest również częścią szerszego krajobrazu archeologicznego, który obejmuje wiele innych prehistorycznych struktur i grobowców w okolicy.

Stonehenge jest obecnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i przyciąga miliony turystów każdego roku.

„Polskie Stonehenge” na Pomorzu. To miejsce kryje niesamowitą historię!

„Polskie Stonehenge” to potoczne określenie odniesione do dwóch miejsc w Polsce, które przypominają angielskie Stonehenge, czyli prehistoryczną budowlę z nieobrobionych głazów w Anglii. W Polsce najczęściej mówi się o takim miano w kontekście „Kręgu Kamiennego” w Odrach (województwo pomorskie) czy niedaleko kaszubskiej wsi Węsiory również w województwie pomorskim.

Trójmiasto Radio ESKA w Google News! Dołącz do nas i obserwuj Trójmiasto.ESKA.pl.

Określenie często pojawia się też w kontekście kaszubskiej wsi Odry położonej w powiecie chojnickim, niedaleko miasteczka Czersk. Mieści się tam nawet Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach. To jedno z największych w Europie skupisko kamiennych kręgów i kurhanów. Ich pochodzenie datuje się między I a II wiekiem n.e.

- podaje national-geographic.pl.

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Cmentarzysko kultury wielbarskiej w Węsiorach związane jest z przybyłym w 2. poł. I w. n.e. na Pomorze germańskim plemieniem Gotów. Zmarłych grzebano tu od ok. 70-80 r. n.e. do przełomu II i III w.

Jak podaje Pomorskie travel, położone nad brzegiem Jeziora Długiego cmentarzysko składa się z 4 kamiennych kręgów, 20 kurhanów i ok. 130 grobów płaskich. Kręgi, z których największy ma średnicę 26 m., składają się z ustawionych pionowo kamieni o wysokości około 1,5 m. Wewnątrz kręgów stoją dodatkowe kamienne słupy. Krąg IV zachowany jest jedynie fragmentarycznie, widoczne są jedynie 4 głazy, a naukowcy uważają, że jest to krąg niedokończony.