Polska się wyludnia. Które gminy odnotowały największy spadek liczby mieszkańców?

i

Autor: pixabay

Polska się wyludnia. Które gminy odnotowały największy spadek liczby mieszkańców?

Główny Urząd Statystyczny zaktualizował dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego. Według ostatecznych wyników w Polsce w 2021 r. mieszkało 38 036 118 osób, czyli o 1,2 proc. mniej niż jeszcze 10 lat temu.

Z miasta na wieś

Z raportu wynika, że Polacy coraz chętniej przeprowadzają się na wieś. W 2011 roku na wsi mieszkało 39,2 proc., natomiast teraz liczba ta wzrosła do 40,2 proc.

Największym województwem pod względem liczby ludności w 2021 r. jest nadal województwo mazowieckie liczące 5 514 699 mieszkańców, co stanowi 14,5proc. ogółu ludności kraju. W stosunku do poprzedniego spisu odnotowało ono największy przyrost liczby ludności.

Kolejnym pod względem liczby ludności jest województwo śląskie liczące 4 402 950 osób. W województwie śląskim odnotowano spadek liczby ludności.

Najmniejszymi województwami są: opolskie liczące 954 133 mieszkańców oraz lubuskie z liczbą ludności 991 213.

W okresie międzyspisowym w większości województw odnotowano spadek liczby ludności, największy w świętokrzyskim – o 6,6proc., opolskim ‒ o 6,1proc. oraz lubelskim ‒ o 5,7proc.. Z kolei najwyższy przyrost liczby ludności wystąpił w województwach: mazowieckim ‒ o 4,7proc. i pomorskim ‒ o 3,6proc.

Skala zmian liczby mieszkańców w poszczególnych województwach jest związana z rozwojem infrastruktury społeczno-gospodarczej i perspektywami na rynku pracy, co w konsekwencji warunkuje migracje (napływ lub brak odpływu przede wszystkim ludzi młodych), a następnie tworzenie rodzin

– wyjaśnia GUS.

Podobne elementy warunkują spadek liczby mieszkańców w gminach. Większość gmin, które odnotowały duży spadek liczby ludności (powyżej 10proc.) znajduje się na terenach tzw. „ściany wschodniej”. Szczególna koncentracja tego typu gmin ma miejsce w województwie podlaskim (stanowią one blisko połowę gmin - aż 48proc. w województwie), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz terenach górskich w południowej części kraju.

Mieszkańcy z Helu uciekają

Ciekawym przypadkiem jest gmina Hel. Choć powiat pucki, jak i całe województwo pomorskie, odznacza się stosunkowo dobrą sytuacją demograficzną. Gmina Hel charakteryzuje się jednak od wielu lat szczególnie wysokim, ujemnym saldem migracji i w latach 2011–2021 jej ludność zmniejszyła się aż o 24proc. Warto odnotować, że wśród dziesięciu gmin o najwyższym spadku, Hel jest jedyną gminą miejską.

Największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Jednak proces suburbanizacji dotyczy również miast średniej wielkości.

Warto zauważyć, że większość głównych ośrodków miejskich odnotowuje spadek populacji. Spośród 37 miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców, jedynie w 8 wystąpił wzrost liczby ludności, wśród nich są miasta wojewódzkie: Zielona Góra, Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Opole i Białystok. Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki, największe w Katowicach i Łodzi (ubytek około 8proc.), następnie Kielce i Bydgoszcz

– wyjaśnia GUS.

Ludzie chcą pomóc ofiarom wybuchu