Polscy naukowcy opracowali nowy sposób oczyszczania wód z zanieczyszczeń. Innowacyjna metoda rozwiąże wiele problemów

2025-07-25 17:49

Zespół badaczy z Gdańska i Wrocławia uzyskał patent na innowacyjną technologię usuwania z wód biologicznie czynnych zanieczyszczeń, w tym m.in. pozostałości leków. Oparta na zimnej plazmie metoda może znacznie obniżyć koszty oczyszczania i ograniczyć stosowanie szkodliwych substancji chemicznych.

Polscy naukowcy opracowali nowy sposób oczyszczania wód z zanieczyszczeń. Innowacyjna metoda rozwiąże wiele problemów

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Nowatorskie podejście do problemu EDC

Opatentowana metoda, jak informuje Uniwersytet Gdański, dotyczy usuwania zanieczyszczeń endokrynnie czynnych (ang. EDC – Endocrine-Disrupting Chemicals). Substancje te, pochodzące m.in. z przemysłu farmaceutycznego i rolnictwa, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska wodnego i zdrowia ludzi. Zespół naukowców opracował rozwiązanie, które może pomóc skutecznie je usuwać z wód powierzchniowych i ścieków.

- Opatentowana metoda polega na wykorzystaniu tzw. nietermicznej plazmy atmosferycznej – przekazała rzeczniczka prasowa UG Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

Jak wyjaśniono, w specjalnie zaprojektowanym układzie roztwór wodny jest przepuszczany przez komorę, w której poddawany jest działaniu zimnej plazmy generowanej w warunkach ciśnienia atmosferycznego. Plazma wytwarzana jest poprzez inicjację wyładowania jarzeniowego w powietrzu.

Tańsze, bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne

Nowa technologia wyróżnia się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim umożliwia pracę w sposób ciągły i przepływowy, a nie wsadowy, co zwiększa efektywność procesu. Nie wymaga też stosowania gazów szlachetnych ani agresywnych substancji chemicznych, co przekłada się na niższe koszty operacyjne i mniejsze ryzyko dla środowiska.

- Innowacyjność metody wiąże się m.in. z możliwością jednoczesnego, skutecznego usuwania co najmniej 7 różnych biologicznie czynnych zanieczyszczeń oraz brakiem konieczności użycia szlachetnych gazów wyładowczych – dodaje rzeczniczka UG.

Z kolei dr hab. Magda Caban, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, zwraca uwagę na szeroki potencjał wykorzystania nowego rozwiązania:

- Zimna plazma atmosferyczna jest obiecującą technologią do oczyszczania ścieków, oferującą wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami, w tym wysoką skuteczność, bezpieczeństwo dla środowiska i łatwość zastosowania – podkreśla badaczka.

Od laboratorium do wdrożenia

Wynalazek jest efektem współpracy naukowców z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Technologia została już przetestowana w warunkach laboratoryjnych.

Obecnie naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia testów w skali technicznej, w warunkach rzeczywistych. Będą one kolejnym krokiem do wdrożenia technologii w przemyśle.

Zastosowanie w przemyśle i ochronie środowiska

Oczyszczanie wód z biologicznie aktywnych związków staje się coraz bardziej pilnym wyzwaniem w obliczu narastającego zanieczyszczenia wód śródlądowych i gruntowych. Nowa metoda może znaleźć zastosowanie m.in. w zakładach przemysłu farmaceutycznego, gospodarstwach rolnych czy oczyszczalniach ścieków.

Zespół naukowy podkreśla, że wdrożenie tej technologii może w istotny sposób przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP

QUIZ. Sobotnia ortografia. Arcytrudne dyktando - ch czy h? 8/10 zdobędą tylko wybitni
Pytanie 1 z 10
Poprawny zapis:
Nowy minister sportu był gwiazdą "Idola"! Jakub Rutnicki zaszedł naprawdę daleko