Elektrownia jądrowa, która ma powstać w naszym regionie, całkowicie zmieni krajobraz energetyczny Polski. Zgodnie z założeniami będzie produkować do 3750 megawatów energii - opisywała w swoim tekście Róża Karsznia z Eska Trójmiasto.
Rzeczywiście zmieni się krajobraz energetyczny Polski, ale nie tylko. Zmieni się również rynek i wzrośnie zapotrzebowanie na pracę ekspertów od energetyki jądrowej.
Politechnika Gdańska otwiera nowy kierunek
Politechnika Gdańska wychodzi na przeciw przyszłym oczekiwaniom rynku i otwiera kierunek "Energetyka jądrowa" na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
"Energetyka jądrowa to nowoczesny kierunek studiów drugiego stopnia oferowany na Politechnice Gdańskiej. Program ten umożliwia studentom zdobycie zaawansowanych umiejętności w zakresie projektowania i analizy systemów energetycznych opartych na technologii jądrowej. Studenci będą wykorzystywać nowoczesne techniki informatyczne, w tym symulacje i modelowanie komputerowe,aby sprostać wymaganiom współczesnej energetyki" - czytamy na stronie uczelni.
"Absolwenci kierunku energetyka jądrowa będą kompleksowo przygotowani do stawienia czoła wyzwaniom w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki jądrowej. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i wsparciu wysoko wykwalifikowanej kadry dydaktycznej, studenci zdobędą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności niezbędne na rynku pracy" - dodaje dalej PG.
Energetyka Jądrowa na Politechnice Gdańskiej. Jaka praca po studiach?
"Uzyskana wiedza i kompetencje wspierają studentów w rozwijaniu umiejętności technicznych, analitycznych oraz społecznych, które są kluczowe z perspektywy zatrudnienia na stanowiskach inżynierskich, doradczych oraz menedżerskich w branży energetyki jądrowej lub pokrewnych" - stwierdza PG.
"Prognozy dotyczące rynku pracy w kontekście budowy elektrowni jądrowej w województwie pomorskim, sugerują zapotrzebowanie na dobrze wykształconą kadrę techniczną, co czyni absolwentów tego kierunku kluczowymi uczestnikami rynku pracy w regionie" - czytamy dalej.
Z pełną ofertą studiów można zapoznać się TUTAJ, ale już teraz Politechnika Gdańska wymienia szereg umiejętności, które zdobędzie student po ukończeniu tego kierunku:
- Absolwent zna podstawowe i zaawansowane zasady fizyki jądrowej prowadzące do zrozumienia zagadnień projektowania i eksploatowania różnych typów reaktorów jądrowych - ich budowy, zastosowanych materiałów konstrukcyjnych, zasady działania oraz aspektów bezpieczeństwa, włączając w to ochronę radiologiczną, i technologie jądrowe cykli paliwowych.
- Posiada wiedzę dotyczącą rozwoju perspektywicznych reaktorów IV generacji i technologii fuzji jądrowej.
- Rozumie i analizuje cykl życia maszyn i urządzeń energetycznych stosowanych w obiegach elektrowni jądrowych oraz metody przetwarzania, składowania i zarządzania odpadami radioaktywnymi zgodnie z obowiązującymi regulacjami i normami.
- Jest przygotowany do projektowania i prowadzenia procesów stosowanych w energetyce jądrowej i przemysłach pokrewnych, prowadzenia badań procesów przetwarzania energii maszyn i urządzeń energetycznych, realizacji modernizacji procesów i maszyn oraz wdrażania nowych technologii. Zna zasady funkcjonowania rynku energii.
- Jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) i uczestniczenia w badaniach w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki, a w szczególności nowoczesnej energetyki jądrowej.
Uczelnia dodaje, że nowy kierunek odpowiada na zapotrzebowanie wynikające z lokalnych inwestycji oraz krajowych strategii rozwoju energetyki jądrowej.
Ze szczegółami dotyczącymi m.in. naboru można zapoznać się tutaj: Energetyka jądrowa.