Polacy chętnie montują pompy ciepła i fotowoltaikę. Te ekologiczne rozwiązani w Polsce rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Jak podaje raport PORT PC, w 2022 r. w Polsce sprzedano w sumie 203,3 tys. pomp ciepła, w tym 188.2 tys. szt. urządzeń typu powietrze/woda, ok. 7,2 tys. szt. gruntowych pomp ciepła oraz 7,9 tys. sztuk pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Tym samym udział pomp ciepła w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń grzewczych w ub.r. na polskim rynku wyniósł prawie 30 proc.
W ciągu ostatnich 5 lat rynek pomp ciepła powietrze/woda w Polsce wzrósł niemal 18 razy. Co ważne co roku był to wzrost bliski 100 proc.
– zauważa Paweł Lachman, prezes Stowarzyszenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Polecany artykuł:
Wpływ na popularność nowoczesnych źródeł energii miał na pewno wzrost kosztów ogrzewania za pomocą tradycyjnych źródeł. Polacy częściej też zaczęli korzystać z programu Czyste Powietrze, które oferuje dofinansowanie do instalacji tych ekologicznych rozwiązań. Jak podaje raport PORT PC, W grudniu 2022 r. udział pomp ciepła w programie Czyste Powietrze wyniósł aż 63 proc. w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 r. było to zaledwie 28 proc.
Duży wzrost zainteresowania zanotował również program Moje Ciepło. Zgodnie z danymi od NFOŚiGW od końca kwietnia 2022 r. do końca stycznia 2023 r. złożono ponad 15 tys. wniosków na dofinansowanie do montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych, w zielonym standardzie energetycznym.
Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła transformację energetyczną Europy i plany odejścia od gazu ziemnego w ogrzewaniu budynków
– zaznaczają eksperci z PORT PC.