Kto zarządza płatnymi autostradami w Polsce?
Każdy zarządca autostrady pobiera opłaty według własnych zasad i w większości każdy z nich ma własny system na przykład poboru automatycznego.
Zarządzaniem płatnymi odcinkami autostrad w Polsce zajmują się generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – na odcinkach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Gliwice (Bielany Wrocławskie – Sośnica). Prywatni koncesjonariusze pobierają opłaty na odcinkach koncesyjnych czyli - A1 Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś), A2 Świecko – Konin i A4 Katowice – Kraków.
Różne stawki za przejazd autostradą
Odcinki płatne różnią się od siebie nie tylko długością czy firmą zarządzającą, ale przede wszystkim stawkami za przejazd. Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu.
Opłaty za autostradę A1 (Autostrada Bursztynowa)
Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.
Samochód osobowy – 0,16zł/1km
motocykl – 0,38zł/1km
Opłaty za autostradę A2
Autostrada ma długość 255 kilometrów na trasie Świecko-Konin. Na tej trasie za samochód osobowy i motocykl trzeba zapłacić 96 złotych czyli 0,37złotych za każdy kilometr.
Opłaty za autostradę A4
Autostrada A4 – najdłuższa autostrada w Polsce o długości 667 km. Tutaj zapłacimy 13 zł za samochód osobowy i 6 złotych za motocykl. Opłata jest pobierana na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach i stanowią połowę opłaty za przejazd całym odcinkiem A4 Katowice-Kraków.