Mężczyzna sturlał się ze skarpy. Kierownik zatrzymał pociąg, by pomóc 67-latkowi

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

podróże

Pociągiem przez Pomorze. Atrakcje, do których dojedziesz koleją

2023-05-10 6:06

Wsiąść do pociągu i pojechać na wycieczkę - kto nie chciałby postawić na taką formę wypoczynku? Podpowiemy wam, jakie miejsca warto odwiedzić na Pomorzu podróżując koleją. Zerknijcie do naszej galerii.

Województwo pomorskie ma jedną z najlepiej rozwiniętych sieci połączeń kolejowych pomiędzy największymi miastami województwa. Od lat Pomorze jest liderem wśród kolejowych regionów Polski. Mieszkańcy najchętniej korzystają z pociągów. W 2022 r. w województwie pomorskim koleją przewiezionych zostało ponad 57 mln pasażerów, z czego ponad 43 mln podróżowało Szybką Koleją Miejską.

Podróżni "po szynach" mogą udać się na Półwysep Helski, Żuławy Wiślane, Trójmiasto czy inne miejsca. Nie trzeba mieć samochodu, aby zwiedzić ciekawe miejsca na Pomorzu. Wystarczy kupić bilet i wsiąść do pociągu. Oto zbiór atrakcji, które zaciekawią turystę, jak i mieszkańca. Zobacz naszą galerię atrakcji!

Żuławy

Na Żuławy, a konkretnie do położonego na wiślanym brzegu Mikoszewa i stacji Prawy Brzeg Wisły, dotrzemy dzięki Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolej wyjątkowa, bo wąskotorowa. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fanów kolei, a jej podróżni mogą przenieść się do minionych czasów. To najdalej wysunięty na zachód przystanek. Obecnie pociągi kursują pomiędzy Sztutowem a Prawym Brzegiem Wisły. 

Pierwszym przystankiem na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej z Nowego Dworu Gdańskiego na północ jest Cyganek. Jest tam XIII-wieczny wiejski kościół gotycki. Świątynia służy obecnie wiernym kościoła greko-katolickiego. W miejscu dawnego cmentarza menonickiego funkcjonuje lapidarium – zbiór kamieni nagrobnych z całych Żuław, co stanowi filię Muzeum Żuławskiego.

Warto też odwiedzić Jantar - wieś rybacką położoną mięzy Mikoszewem a Stegną. Jeśli lubisz zbierać bursztyny, to jest duże prawdopodobieństwo, że i tutaj "upolujesz" złoto Bałtyku. Wysiadając na przystanku Jantar Młyn można udać się do Mini ZOO lub do Parku Owadów. Z przystanku Jantar Port, idąc ulicą Morską najszybciej dotrzemy do plaży i do przystani rybackiej, gdzie przy odrobinie szczęścia można nabyć rybkę prosto z kutra.

Stegna - miejscowość w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność za sprawą internetu. Fani TikToka obowiązkowo muszą się udać do Stegny i nagrać filmik, że tam są. To największa miejscowość na nadmorskim odcinku kolejki, gdzie rozjeżdżają się pociągi: do Mikoszewa (na Prawy Brzeg Wisły), do Sztutowa oraz do Nowego Dworu Gdańskiego. Stacja węzłowa Stegna Gdańska mieści się między ulicami Lipową i Jagiełły. Będąc w Stegnie warto zobaczyć kościół zbudowany w latach 1681-1683 zlokalizowany przy ul. Gdańskiej. W okolicach stacji Stegna Morska znajduje się słynny park linowy.

Kolejka wąskotorowa kursuje przez Sztutowo, gdzie na moście zwodzonym przez Wisłę Królewiecką, gdzie kręcone były zdjęcia do serialu "Czterej Pancerni i Pies w Sztutowie".

Pierwszym z dwóch przystanków Żuławskiej Kolei Dojazdowej w gminie Sztutowo jest Sztutowo Muzeum. Pociąg zatrzymuje się przy bramie do Muzeum Stutthof. Odwiedzający poznają losy więźniów pierwszego obozu koncentracyjnego uruchomionego w czasie II wojny światowej.

Na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej znajduje się do dzisiaj czynny wyjątkowy zabytek hydrotechniczny. Między miejscowościami Świerznica i Rybina zbudowano w latach 1905-1906, w ciągu linii Stegna – Nowy Dwór Gdański kolejowy most obrotowy na rzece Szkarpawie.

Wyjątkową koleją podróżni mogą dojechać do wału przeciwpowodziowego, a stamtąd udać się na spacer wzdłuż Wisły aż do jej ujścia.

Trójmiasto

Po Trójmieście najlepiej poruszać się pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, które kursują pomiędzy Lęborkiem a Gdańskiem, dzięki czemu zwiedzić można Trójmiasto i Małe Trójmiasto Kaszubskie.

W Gdańsku znajdziemy masę zabytków i atrakcji. Wśród nich znajdziemy kościoły, Ratusz Starego Miasta, Dwór Artusa, Żuraw czy Fontanna Neptuna. Fani historii powinni udać się do Muzeum II wojny światowej i na Westerplatte.

Pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam na myśl, kiedy słyszymy Sopot to molo. Wstęp jest płatny - bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy - 5 złotych. Poza typ warto przejść się na spacer i zobaczyć Operę Leśną, Grand Hotel, Dom Zdrojowy czy Krzywy Domek. Ponadto wysiadając na stacji SKM Sopot Wyścigi możemy dotrzeć na hipodrom.

Będąc w Gdyni obowiązkowo należy udać się na Skwerek Kościuszki. W okolicy znajduje się Akwarium Gdyńskie, gdzie prezentowane są gatunki zwierząt wodnych z całego świata, a także przekazywana jest wiedza o środowisku wodnym. Warto też zobaczyć zabytki - Willa Gryf, Zespół Hal Targowych czy Domek Abrahama.

Jeśli chcesz zobaczyć rekiny na własne oczy, to udaj się SKM-ką do Redy, gdzie znajduje się jedyny w Polsce aqupark z rekinami.

Półwysep Helski

W Gdyni można wsiąść do pociągów Polregio, które zawiozą nas na Półwysep Helski - początek Polski. Latem ten region tętni życiem i cieszy się dużym zainteresowaniem. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Fokarium w Helu, gdzie zobaczyć można te słodkie ssaki morskie. Ponadto w mieście ulokowano Muzeum brony Wybrzeża i latarnię morską.

Kiedy szukasz idealnej plaży to tutaj masz trudny orzech do zgryzienia. Wśród kurortów znajdziemy malownicze miejscowości - Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata czy Hel. Chałupy to ulubione miejsce do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu. W Jastarni znajdziesz także bunkry z okresu II wojny światowej, muzea rybackie i latarnię morską.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM na Kaszubach