Przyjmuje się, że po wypiciu 1 piwa trzeźwieje się około 2 godziny. Czyli po wypiciu 2 piw potrzebowalibyśmy 4 godzin na wytrzeźwienie, z kolei po spożyciu 3 piw zajęłoby nam to 6 godzin. Niestety nie jest to takie proste.
Organizm każdego z nas jest inny i inaczej radzi sobie z wydalaniem alkoholu z organizmu. Na metabolizm alkoholu ma wpływ wiele czynników, takich jak: wzrost, waga, wiek, a nawet płeć. Nie bez znaczenia jest też rodzaj i ilość wypitego alkoholu.
Polecany artykuł:
Jak sprawdzić, czy możemy prowadzić samochód?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie prowadzić samochód jest zmierzenie alkomatem poziom alkoholu we krwi.
Alkomaty możemy zakupić wielorazowe i jednorazowe. Są dostępne w sklepach czy na stacjach benzynowych. Możemy również przyjść na komendę policji. Tam również policjanci użyczą nam alkotestu.
W dzisiejszych czasach wszystko jest w internecie. Także alkomaty. Online możemy sprawdzić orientacyjny poziom alkoholu w organizmie. Wirtualny alkomat szacuje również czas niezbędny do wytrzeźwienia. Aby to sprawdzić, aplikacja potrzebuje informacje na temat: rodzaju wypitego alkoholu, jego ilości, procentową zawartość czystego alkoholu w trunku i godzinę jego spożycia. Musimy również podać swoją wagę, wzrost, płeć oraz wiek. Narzędzie poprosi nas również o informacje czy alkohol był spożywany na pełny, w połowie pełny czy pusty żołądek; poziomie naszej energii; miejscu spożywania alkoholu i kraju, w którym spożywany był alkohol.
Przykładowo, 30-letni mężczyzna o wzroście 180 cm, ważący 85 kg. O godzinie 17:00 wypił on 2 piwa o 5% zawartości czystego alkoholu, każde o pojemności 500 ml. Pił na pełny żołądek, w domu przed telewizorem, oglądając ulubiony program w telewizji. Jego poziom energii był na normalnym poziomie.
Według szacunków wirtualnego alkomatu powinien on wytrzeźwieć około 22:27. Wytrzeźwienie zajmie mu więc około 5 godzin 27 minut. Jest to prawie 1.5 godziny więcej niż według wyliczeń na zasadzie „1 piwo – 2 godziny”.