Planujesz złożyć wniosek o 500 plus? Uważaj na te błędy!

i

Autor: pixabay

Dziecko

Planujesz złożyć wniosek o 500 plus? Uważaj na te błędy!

2023-05-18 11:57

Obecny okres świadczeniowy dla 500 plus kończy się już 31 maja. Cały czas trwa nabór wniosków na nowy okres 2023/2024. Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać, aby bez przeszkód uzyskać pieniądze.

Nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., rozpoczął się 1 lutego. Wnioski można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Kiedy wypłata 500 plus?

Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca.

Świadczenia na podstawie wniosków, które ZUS otrzyma od lipca będą wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły. Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku wniosków wysłanych w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla tych wnioskodawców wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów

– wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Nie popełnij tych błędów podczas wypełniania wniosku!

Wnioskodawcy powinni uważać na możliwe błędy we wniosku. Zdarzają się sytuacje, gdy dwójka rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko. Tymczasem środki otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy. Z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko.

Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji, gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł

– informuje Krzysztof Cieszyński.

Częstymi błędami popełnianymi we wnioskach o 500 plus są też literówki. Wnioskodawcom zdarza się błędnie wpisać numer PESEL (lub wpisać PESEL swój zamiast dziecka) czy numer rachunku bankowego. Takie błędy mogą skutkować z kolei otrzymaniem należnego świadczenia z opóźnieniem. Z tego względu przed wysłaniem wniosku warto go dokładnie sprawdzić.

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery