Westreplatte

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Kard w filmu "Feuertaufe" - niemiecki film o działalności Luftwaffe w kampanii wrześniowej

uroczystości

Pierwszy września to w tym roku jednoznaczna data. Zaczęło się na Westerplatte

Zwykle w cieniu rozpoczęcia roku szkolnego przypada jedna z ważniejszych dat w polskiej historii. 1 września to początek II Wojny Światowej i atak na Westerplatte. W Gdańsku, od świtu ruszają uroczyste obchody. W naszej galerii wracamy do zdjęć z początku wojny.

W tym roku dzieci idą do szkoły dopiero 4 września, pierwszy pozostaje więc poświęcić jedynie jednemu wydarzeniu. O świcie 1 września wojska niemieckie niezapowiedzianie zaatakowały Polskę, symbolem polskich walk obronnych było gdańskie Westerplatte. To właśnie tu, co roku odbywają się najważniejsze uroczystości przypominające o wytrwałej walce od pierwszych dni II Wojny Światowej.

Uroczystości Westerplatte 2023 plan wydarzeń na 1 września

Jak co roku uroczystości odbędą się o świcie, pod pomnikiem pamięci Żołnierzy Westerplatte w Gdańsku. Na Westerplatte o  godz. 4.45 najpierw apel poległych i pełne wzruszeń wspomnienie pierwszych dni wojny. Jeszcze w ciemności delegacje spotykają się pod pomnikiem z mieszkańcami, którzy również chcą pamiętać o krwawych wydarzeniach. Później uroczystości m.in. przy budynku Dyrekcji Kolei pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, przy dawnej Victoriaschule, na placu Obrońców Poczty Polskiej i na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego. 

Na Westeplatte autobusem

Na uroczystości pod pomnikiem Westerplatte będzie można dojechać autobusem. 8 linii autobusowych z całego miasta - Osowej, Oliwy, Przegaliny, Lotniska, Kowali, Bysewa, Niedźwiednika i Lawendowego Wzgórza - dojedzie na Westerplatte 1 września między godz. 03.40 a 04.01. Następnie będą czekać do zakończenia uroczystości, by odwieźć uczestników. Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów dostępne są na stronach przewoźnika

1 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

O 11 wernisaż wystawy Wartownia nr 5 na Westerplatte.

Przez pryzmat dziejów budynku pragniemy ukazać losy żołnierzy pełniących służbę wartowniczą na Westerplatte przed wybuchem II wojny światowej i prowadzących bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. Opowiadamy również o dramatycznym losie polskich jeńców cywilnych porządkujących pod niemieckim nadzorem teren Składnicy po zakończeniu walk oraz o powojennym upamiętnieniu poległych na Westerplatte żołnierzy. Wernisaż wystawy odbędzie się na poziomie -2.

- czytamy na stronie muzeum.

Pozostałe wydarzenia 1 września w Muzeum II WOjny Światowej to:

  •  godz. 12:00 – pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego
  • godz. 18:00 – koncert Janusza Radka pt. „1939-Pamiętamy”. W repertuarze wydarzenia usłyszymy utwory nawiązujące do wielkich zrywów narodowych, ale także zmian społecznych z różnych okresów historycznych na przełomie ostatniego stulecia.
Nowe inwestycje na Westerplatte