Historia fajerwerków
Fajerwerki to bardzo stary chiński wynalazek. Pierwsze wzmianki o eksperymentach związanych z próbami wywołania efektu huku są datowane na 206 r. p.n.e., czyli okres panowania dynastii Han.
Do uzyskania efektu używano m.in. bambusa i innych naturalnych materiałów. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w IX wieku, gdy Chińczycy wynaleźli proch.
Chińscy alchemicy w okresie późnej dynastii Tang (618–907 r.) próbowali stworzyć eliksir dający życie wieczne. Zamiast tego odkryli coś, co w kolejnych wiekach przyczyni się do znacznego skrócenia życia tych, którzy się z tym zetkną.
Fajerwerki w Europie. Z ziemi włoskiej do polskiej
Pierwszy pokaz fajerwerków odbył się oczywiście w Państwie Środka. Chińczycy zorganizowali takie wydarzenie już w XII wieku.
W Europie prekursorami byli Włosi. Pierwszy pokaz fajerwerków w Italii, i jednocześnie pierwszy na Starym Kontynencie, miał miejsce w 1379 r., podczas obchodów Zielonych Świąt.
Polecany artykuł:
Pirotechnikom udało się wówczas utworzyć ze sztucznych ogni podobiznę gołębicy, która symbolizuje Ducha Świętego.
Fajerwerki w Gdańsku to stara tradycja
Pierwszy pokaz fajerwerków w Polsce odbył się najprawdopodobniej w 1566 roku i zorganizowano go z okazji narodzin Zygmunta III Wazy.
Jednym z najwcześniejszych i najwspanialszych pokazów fajerwerków w Rzeczypospolitej był ten, który odbył się w Gdańsku w 1683 roku.
Kapitan artylerii Ernest Braun przygotował ten pokaz na cześć króla Polski Jana III Sobieskiego, który właśnie rozgromił wojska tureckie pod Wiedniem.
Ważnym historycznie pokazem fajerwerków był też na pewno ten z 1918 roku. Trwał on 3 minuty i zorganizowano go na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości.
Miasto płonie... iluminacjami świątecznymi! Zobacz, jak pięknie wygląda Gdańsk [GALERIA]
