Spotkanie odbyło się 22 kwietnia 2022 r.
Deklaracja współpracy gospodarczej i edukacyjnej
Podczas spotkania poruszono kwestie ożywienia stosunków między Pomorzem a Czechami, zwłaszcza dotyczące potencjalnego partnerstwa Pomorza z regionami czeskimi. Ponadto, mówiono o współpracy biznesowej w głównych sektorach gospodarki w kontekście możliwości, jakie oferuje czeskim firmom port w Gdańsku. Poruszono też zagadnienia wymiany kulturalnej i współpracy między instytucjami edukacyjnymi. Wicemarszałek Wiesław Byczkowski zadeklarował możliwość współpracy Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku z instytucją czeską o podobnym charakterze i działalności.
Kluczowym obszarem współdziałania placówek byłaby wymiana wiedzy, dobrych praktyk i opracowanie wspólnych programów. Chodzi o rozwój kompetencji metodyczno-dydaktycznych nauczycieli szkół i placówek oświatowych np. w zakresie stosowania nowoczesnych technologii cyfrowych, indywidualizacji nauczania w edukacji włączającej czy diagnozowania osiągnięć uczniów. Co ważne, mówiono też o nawiązaniu bliższych kontaktów i współpracy w zakresie: bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji i wsparcia dla start-upów oraz rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
A także kulturalnej
Podkreślono wolę współpracy samorządowych instytucji kultury m.in. Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z partnerami z Czech. Wicemarszałek Byczkowski złożył propozycję włączenia się Ambasady Czeskiej w Warszawie w organizację 26. Festiwalu Szekspirowskiego, w którym planowany jest udział dwóch spektakli z Brna, pod warunkiem, że GTS zgromadzi wystarczające środki finansowe. Pierwszy z nich to „Hamlet on the Road” Teatru Divadlo Radost z Brna w reżyserii Polki Joanny Zdrady. To familijny spektakl lalkowy. Powstał w ubiegłym roku. Został bardzo dobrze przyjęty przez polską publiczność i znawców teatru. Zdobył Grand Prix i nagrodę jury dziecięcego na festiwalu w Toruniu. Drugie przedstawienie to to „Wieczór trzech króli” w reżyserii Štěpána Pácla z Teatru Narodowego z Brna. Spektakl miał premierę w lutym 2022 r. Współtworzyli go czołowi czescy artyści. Autorem scenografii był, Dragan Stojčevski, a twórcą oprawy muzycznej Jakub Kudláč.
Spotkanie odbyło się 22 kwietnia 2022 r.
Deklaracja współpracy gospodarczej i edukacyjnejPodczas spotkania poruszono kwestie ożywienia stosunków między Pomorzem a Czechami, zwłaszcza dotyczące potencjalnego partnerstwa Pomorza z regionami czeskimi. Ponadto, mówiono o współpracy biznesowej w głównych sektorach gospodarki w kontekście możliwości, jakie oferuje czeskim firmom port w Gdańsku. Poruszono też zagadnienia wymiany kulturalnej i współpracy między instytucjami edukacyjnymi. Wicemarszałek Wiesław Byczkowski zadeklarował możliwość współpracy Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku z instytucją czeską o podobnym charakterze i działalności. Kluczowym obszarem współdziałania placówek byłaby wymiana wiedzy, dobrych praktyk i opracowanie wspólnych programów. Chodzi o rozwój kompetencji metodyczno-dydaktycznych nauczycieli szkół i placówek oświatowych np. w zakresie stosowania nowoczesnych technologii cyfrowych, indywidualizacji nauczania w edukacji włączającej czy diagnozowania osiągnięć uczniów. Co ważne, mówiono też o nawiązaniu bliższych kontaktów i współpracy w zakresie: bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji i wsparcia dla start-upów oraz rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
A także kulturalnejPodkreślono wolę współpracy samorządowych instytucji kultury m.in. Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z partnerami z Czech. Wicemarszałek Byczkowski złożył propozycję włączenia się Ambasady Czeskiej w Warszawie w organizację 26. Festiwalu Szekspirowskiego, w którym planowany jest udział dwóch spektakli z Brna, pod warunkiem, że GTS zgromadzi wystarczające środki finansowe. Pierwszy z nich to „Hamlet on the Road” Teatru Divadlo Radost z Brna w reżyserii Polki Joanny Zdrady. To familijny spektakl lalkowy. Powstał w ubiegłym roku. Został bardzo dobrze przyjęty przez polską publiczność i znawców teatru. Zdobył Grand Prix i nagrodę jury dziecięcego na festiwalu w Toruniu. Drugie przedstawienie to to „Wieczór trzech króli” w reżyserii Štěpána Pácla z Teatru Narodowego z Brna. Spektakl miał premierę w lutym 2022 r. Współtworzyli go czołowi czescy artyści. Autorem scenografii był, Dragan Stojčevski, a twórcą oprawy muzycznej Jakub Kudláč.
Jakub Dürr z wykształcenia jest politologiem i polonistą. W grudniu 2021 r. został mianowany ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Republiki Czeskiej w Polsce.