Pierwsza polska farma wiatrowa na morzu. Zakończenie budowy kluczowych elementów

i

Autor: Gdynia.pl

inwestycje

Pierwsza polska farma wiatrowa na morzu. Zakończenie budowy kluczowych elementów

2025-01-24 10:19

Na Pomorzu zakończono budowę dwóch konstrukcji morskich stacji transformatorowych – kluczowych elementów infrastruktury pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, Baltic Power. Stacje te, będące sercem farmy, odegrają kluczową rolę w przesyle energii z turbin do sieci elektroenergetycznej na lądzie. Sama farma wiatrowa, zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa i Łeby, ma rozpocząć generowanie energii w 2026 roku.

Konstrukcje stalowe stacji transformatorowych powstały w zakładach Baltic Operator w Gdańsku, natomiast w zakładzie Energomontaż-Północ Gdynia przeprowadzono ich malowanie, scalanie i końcowy montaż. Każda z dwóch ukończonych konstrukcji stacji elektroenergetycznych waży około 1,3 tys. ton i swoimi rozmiarami – 20 x 30 x 40 metrów – przypomina 4-5 piętrowe bloki. Stacje, nazwano „East” i „West”, a ich budowa trwała dwa lata.

To wydarzenie jest historyczne – po raz pierwszy w Polsce realizujemy morską farmę wiatrową, i to w regionie, który od zawsze był kolebką przemysłu ciężkiego, stoczniowego i morskiego. Ponadto projekt realizowany jest przez polską firmę – Grupę Przemysłową Baltic. Chociaż polski przemysł offshore dopiero się rozwija, osiągamy już znaczący "local content" w tym pionierskim projekcie. W tej chwili wartość wskaźnika udziału krajowych firm to ponad 20%. Te doświadczenia będą procentować przy kolejnych inwestycjach”

– mówi Kamil Kobyliński, członek zarządy Baltic Power.

Korzyści dla Pomorza i współpraca z kluczowymi partnerami

Rozwój projektu może przynieść szereg korzyści dla regionu Pomorza, w tym nowe miejsca pracy oraz wzmocnienie lokalnego przemysłu. Gdańsk i Gdynia, gdzie realizowane były kluczowe etapy budowy stacji, odgrywają szczególną rolę w przedsięwzięciu.

Powstanie stacji to efekt współpracy naszych lokalizacji w Gdańsku i Gdyni oraz zaangażowania polskich firm. W naszej strategii chcemy być liderem przemysłu offshore, współpracując zarówno z większymi, jak i mniejszymi podmiotami. Chcemy integrować polskie firmy z tej branży, które są zbyt małe, aby samodzielnie realizować wielomilionowe projekty offshore 

– mówi Adam Kowalski, prezes Grupy Przemysłowej Baltic.

Energia dla 1,5 miliona mieszkańców

Farma wiatrowa Baltic Power, realizowana przez Grupę ORLEN i Northland Power, ma składać się z 76 turbin o łącznej mocy 1,2 GW i docelowo ma generować energię dla około 1,5 miliona mieszkańców. Pomorze odgrywa kluczową rolę w projekcie, nie tylko ze względu na zakłady w Gdańsku i w Gdyni, ale także dzięki lokalizacji bazy serwisowej w Łebie oraz budowie stacji elektroenergetycznej w Choczewie.

Źródło: gov.pl 

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:
Pomorskie. Zbiórka po pożarze schroniska w Dąbrówce