Internauci wytężają wzrok. Zbudowali na plaży małe mieszkanie
Każdy ma do nich inny stosunek. Jedno jest jednak pewne, parawan jest jednym z największych symboli wakacji nad polskim morzem. Zasadniczo miał być używany jako ochrona przed wiatrem. Taka funkcja jest zrozumiała, gdyż każdy, kto wypoczywał nad Bałtykiem wie, że wieje nad nim często i intensywnie. Ta funkcja z czasem zeszła na drugi plan ustępując miejsca łatwemu wyznaczaniu swojej przestrzeni na plaży. Pierwsze, nieśmiałe próby z wykorzystaniem jednego parawanu przekształciły się w wyznaczanie ogromnych parceli za pomocą kilku kompletów. Przykład takiego geodezyjnego eksperymentu mieliśmy okazję obserwować jakiś czas temu w mediach społecznościowych. Zdjęcie udostępnili ratownicy Gniewińskiego WOPR-u.
Parawaning może doprowadzić do tragedii
Niestety, to właśnie takie zachowania często prowadzą do zatłoczenia i chaosu, a w skrajnych przypadkach mogą zagrażać bezpieczeństwu plażowiczów. Nieprzemyślane i ciasne ustawianie parawanów może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. W 2022 roku w Stegnie ratownicy nie mogli dotrzeć na czas do mężczyzny z podejrzeniem zawału serca. Powodem były blokujące drogę parawany.
Co mówi prawo?
Zgodnie z polskim prawem nieprzestrzeganie regulaminów dotyczących zachowania w miejscach publicznych, w tym na plażach, może skutkować grzywną. Stawianie parawanów w sposób, który utrudnia dostęp do plaży lub blokuje ścieżki ewakuacyjne, może prowadzić do jeszcze poważniejszych konsekwencji. Według art. 54 Kodeksu wykroczeń "kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".
Czytaj regulaminy!
Niestety niewielu plażowiczów zdaje sobie z tego sprawę, dlatego bardzo ważne jest ciągłe edukowanie i przypominanie o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą zbyt ciasne ustawianie parawanów na plaży. Podstawową zasadą jest sprawdzanie plażowych regulaminów i ich przestrzeganie. W wielu miejscach rozstawianie parawanów może być wyraźnie zabronione lub ograniczone. Bezwzględnie należy unikać stawiania parawanów w miejscach blokujących ścieżki ewakuacyjne ograniczające ewentualny dostęp dla służb ratunkowych.