Powołanie kliniki uniwersyteckiej oznacza nadanie jednostce statusu akademickiego, co pozwala jej pełnić rolę dydaktyczną i badawczą w strukturach uczelni medycznych z szerokim dostępem do finansowania badań naukowych oraz wymusza na personelu medycznym zdobywanie i prezentowanie wiedzy medycznej o jak najwyższej jakości dla potrzeb kształcenia studentów i lekarzy, a także w procesie leczenia chorych.
To wielki krok naprzód. Status Kliniki podnosi rangę naszego szpitala i pozwala jeszcze intensywniej współpracować ze środowiskiem akademickim. To również ogromna szansa dla studentów medycyny, którzy zyskują możliwość nauki i praktyki w placówce o najwyższym poziomie referencyjności
– podkreśla Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu spółki Szpitale Pomorskie.
„Szpitale Pomorskie” stają się tym samym miejscem, gdzie nowoczesna medycyna spotyka się z nauką i dydaktyką, tworząc fundamenty pod przyszłość rozwoju opieki zdrowotnej.
Klinika Chirurgii Onkologicznej to miejsce, gdzie najnowsze osiągnięcia nauki łączą się z codzienną praktyką kliniczną.

To zaszczyt i zobowiązanie. Wysokie kompetencje całego zespołu medycznego, w tym lekarskiego, dostęp do nowoczesnych technologii oraz bliska współpraca z uczelnią medyczną czynią z tej jednostki miejsce o wyjątkowym prestiżu – zarówno w skali województwa pomorskiego, jak i całego kraju
– dodaje dr Mariusz Szajewski, ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Nowotworów Piersi, Skóry i Tkanek Miękkich w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.
Klinika to nie tylko nowa nazwa – to przede wszystkim nowe możliwości rozwoju naukowego, prowadzenia ciekawych i potrzebnych badań naukowych oraz edukacji studentów i młodych lekarzy. Ta pierwsza w Szpitalu Morskim im. PCK klinika uniwersytecka to forma docenienia przez Uczelnię potencjału naukowo-dydaktycznego jaki ujawniliśmy w aktywności oddziału już przed laty. To także potencjalnie przyczynek do podobnego awansu innych jednostek Gdyńskiego Centrum Onkologii, już po części angażujących się w proces dydaktyczny studentów i lekarzy oraz w aktywność o charakterze naukowym
- mówi prof. dr hab. Wiesław J. Kruszewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jednocześnie były wieloletni ordynator gdyńskiego oddziału.
Nowa Klinika nieprzerwanie będzie kontynuować dotychczasowe leczenie pacjentów onkologicznych, przy jednoczesnym otwarciu na nowe inicjatywy badawcze, innowacyjne metody leczenia oraz działalność edukacyjną.
GALERIA: Archeolodzy pracujący w miejscu, gdzie znaleziono kurhany
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].