Do 1 stycznia 2024 roku powinny zostać zlikwidowane wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe: węgiel, koks.
Mieszkańcy Sopotu mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów. 2023 rok, jest ostatnim rokiem na skorzystanie z dotacji. Wysokość dofinansowania wynosi 60 procent poniesionych kosztów.
Dotację można otrzymać m.in.: na a likwidację tzw. kopciuchów i zastąpienie ich kotłami opalanymi gazem, pompami ciepła, ogrzewaniem elektrycznym lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej.
Głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w Sopocie jest niska emisja, pochodząca z budynków, w których wykorzystywane jest ogrzewanie węglowe. Obecnie w mieście pozostało tylko mniej niż 100 pieców opalanych węglem. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w 1995 roku było ich ponad 8 tysięcy. Warto skorzystać z dotacji. Wspólnie walczymy o to, aby Sopot był miastem bez “kopciuchów”
- mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Polecany artykuł:
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany kopciuchów?
Wniosek z załącznikami należy złożyć przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Dotacja wypłacana jest po złożeniu wniosku i zawarciu stosownej umowy z gminą, na podstawie sprawozdania z realizacji inwestycji, złożonego przez inwestora.
Do wniosku należy dołączyć m.in. zgodę Konserwatora Zabytków, zaświadczenie o braku sprzeciwu lub pozwolenie na budowę wydawane przez Wydział Urbanistyki i Architektury UMS.
Wniosek i załączniki są dostępne w siedzibie Urzędu Miasta Sopotu oraz na stronie internetowej BIP Sopot.
Gdzie nie wymienisz pieca dostaniesz mandat
Po 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy nadal używający kopciuchów będą się musieli liczyć z karą. Mandat za „stary” piec wynosi do 5 tys. zł.
Zobacz: To prawdziwe łamańce językowe na Pomorzu. Nie sposób wymówić nazw tych miejscowości!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]