inwestycje

Osiedle bramą miasta. Całkiem nowa przestrzeń Gdyni, otwarta dla każdego

2024-11-25 14:24

Sprawdzamy jak wygląda nowe osiedle Gdynia Waterfront. W czwartek, 21 listopada, uroczyście ogłoszono zakończenie drugiego etapu inwestycji. Proces projektowy, który został wydłużony z powodu organizacji konkursu miejskiego, trwał od 2016 roku. Zobacz naszą galerię.

Gdynia Waterfront to wielofunkcyjny kompleks o powierzchni około 75 500 m², położony na granicy Śródmieścia i nabrzeża, w miejscu dawnej linii brzegowej. Przez lata teren ten pozostawał niewykorzystany, pomimo swojego dużego potencjału. Od 2012 roku, dzięki staraniom Vastint, obszar o powierzchni ponad 4 ha jest sukcesywnie zagospodarowywany.

W 2015 roku ukończono pierwszy etap, obejmujący dwa budynki biurowo-hotelowe o powierzchni 21 600 m² przy basenie Prezydenta, które dziś mieszczą siedzibę banku PKO BP oraz hotel Courtyard by Marriott. Właśnie oddano do użytku drugi etap, który obejmuje cztery budynki biurowo-mieszkalne, z podziemnymi garażami, zlokalizowane przy ul. Hryniewickiego i Waszyngtona.

Nowo powstałe biurowce, o łącznej powierzchni najmu blisko 16 000 m², tworzą spójną pierzeję wzdłuż ul. Waszyngtona. Każdy z budynków ma reprezentacyjne wejście z indywidualnie zaprojektowanym westybulem, a partery mieszczą lokale usługowe.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Gdynianie z uwagą śledzą nowe inwestycje, są wyczuleni na zmiany i ich wyczekują. A zmiany w tym miejscu śledzą szczególnie uważnie, sekundując, by niosły ze sobą rozwój i nową energię, by nadawały ton Śródmieściu Gdyni – bo to szczególne miejsce. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w powstanie tej pięknej, nowoczesnej i doskonale wpisującej się w centrum Gdyni inwestycji. Inwestycji w miejscu szczególnym i unikalnym, zasługującym na wyjątkową troskę urbanistyczną, architektoniczną i wykonawczą. Wierzę, że to miejsce i inwestycja, którą dziś otwieramy, zasłuży na miano nowego serca Gdyni – mówiła podczas otwarcia prezydent Aleksandra Kosiorek.

- mówiła podczas otwarcia prezydent Aleksandra Kosiorek.

W drugiej linii zabudowy znajdują się dwa pięciopiętrowe budynki mieszkalne z zielonymi dziedzińcami, tworzącymi półprywatną przestrzeń dla mieszkańców oraz punktami usługowymi. Kompleks oferuje 126 mieszkań o powierzchni od 35 do 173 m² – od kawalerek po przestronne apartamenty na najwyższych piętrach, z dwustronnymi tarasami. Lokale mieszkalne będą sprzedawane po zakończeniu inwestycji, wykończone w standardzie fit-out, z możliwością wyboru stylu wykończenia: jachtowego lub portowego.

Pośrodku osiedla pozostał Krzyż Rybacki, który niesie ze sobą niezwykła historię miejsca i miasta. 

Każdy projekt jest złożony, a ten chyba był wyzwaniem. Kreowanie miasta, odpowiedź na pytania, jak dalej powinniśmy budować miasta w zmieniającym się świecie jest bardzo ważne. W szczególności, że ta działka jest niezwykle ważną w strukturze Gdyni. Wiemy, że mieszkańcy interesują się architekturą, więc są organizowane wystawy, różne spotkania, w których też mieliśmy okazję brać udział. To wszystko jest pewną presją, która – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – jest wywierana na architektach – dodaje Marcin Sadowski z pracowni Jems Architekci.

Gdynia Waterfront kontynuacja

To jednak nie koniec budowy w tym miejscu. Na zagospodarowanie czeka obszar sąsiadujący bezpośrednio ze Skwerem Kościuszki, już na wysokości fontanny.  Gdynia Waterfront stanowi kluczowy element rewitalizacji nadbrzeża Gdyni, tworząc nowoczesną przestrzeń do życia, pracy i rekreacji. W ostatnim etapie projektu powstaną dwa kolejne hotele z zapleczem konferencyjnym i strefą spa, a także restauracje, kino wielosalowe oraz pawilon kulturalny z galerią sztuki. 

Pomorskie. Ta dzielnica to matka murali w Gdańsku. Zaspa i jej 60 dzieł

Gdynia. Co wiesz o tym mieście? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 5
W Gdyni mieszka 400 tys. osób?