Ochrona drzew przed groźnym owadem
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku ogłosiła decyzję podczas konferencji prasowej zorganizowanej 15 maja. Celem zabiegów jest ograniczenie liczby brudnicy mniszki – motyla, którego gąsienice żerują na igliwiu sosen i świerków. W przypadku masowego pojawu, czyli tzw. gradacji, może dojść do poważnych zniszczeń – osłabienia, a nawet obumierania całych kompleksów leśnych.
– Szacujemy, że oprysk będzie prowadzony na powierzchni około 10 tys. hektarów. Na pewno będą to lasy Półwyspu Helskiego, które są położone na terenie nadleśnictwa Wejherowo, potem Nadleśnictwo Lubichowo i Nadleśnictwo Kaliska – poinformował Marek Kowalewski, dyrektor RDLP w Gdańsku.
Termin zależny od pogody
Zabiegi mają rozpocząć się 20 maja, jednak ich dokładny termin będzie uzależniony od warunków atmosferycznych.
– Musimy zgrać termin oprysku z warunkami pogodowymi. Jest nam potrzebna odpowiednia temperatura, odpowiednia wilgotność i oczywiście siła wiatru, żeby ten środek, który będzie rozprowadzony z samolotu dobrze zakotwiczył się na igłach drzewostanu – wyjaśnił Kowalewski.
Do oprysków użyty zostanie preparat Foray 76B, który – jak zapewniają leśnicy – jest selektywny i oddziałuje wyłącznie na owady zjadające igliwie. Środek ma być całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz zapylaczy, takich jak pszczoły.
Z samolotu nad koronami drzew
Zabiegi będą prowadzone agrolotniczo – z samolotu przelatującego nisko nad koronami drzew. Oprysk zostanie wykonany na ściśle określonych polach zabiegowych. Przed rozpoczęciem działań w lasach pojawią się tablice informujące o opryskach, które będą ustawione na drogach leśnych.
Brudnica mniszka stanowi poważne zagrożenie dla polskich lasów. Największa gradacja tego szkodnika miała miejsce w latach 1978–1986 i objęła aż 7,3 mln hektarów. Leśnicy liczą, że dzięki planowanym działaniom uda się uniknąć podobnego scenariusza.