Spis treści
- Pogoda kontra bezpieczeństwo. Dramatyczna historia z Open'era 2022 roku
- Jaka będzie pogoda na tegorocznym Openerze?
- Będzie powtórka z 2022 roku? Warto wziąć ze sobą parasol...
Pogoda kontra bezpieczeństwo. Dramatyczna historia z Open'era 2022 roku
W lipcu 2022 na openerowym lotnisku w Gdyni-Kosakowie nadciągnęła gwałtowna nawałnica z silnymi podmuchami wiatru, ulewą i błyskawicami. Organizatorzy przerwali koncerty gwiazd – m.in. Dua Lipy i zarządzili ewakuację uczestników festivalu.
Komunikaty nadawane z głośników i telebimów apelowały o zachowanie spokoju i opuszczenie terenu. Dziennikarze relacjonowali chaos spowodowany korkami i brakiem transportu, jednak służby i organizatorzy uspokajali, że ewakuacja przebiegała bezpiecznie. Powrót z Babich Dołów, (gdzie znajduje się lotnisko) do centrum trwał godzinami, ludzie szli na piechotę.
Po około trzech godzinach impreza wznowiła się – choć część koncertów została odwołana, a uczestnicy otrzymali vouchery na przyszłe edycje .
Jaka będzie pogoda na tegorocznym Openerze?
Open'er odbywa się na Pomorzu, gdzie lato potrafi płatać figle: upalne dni mogą nagle przejść w gwałtowne burze. IMGW regularnie wydaje ostrzeżenia przed burzami z gradem, a organizatorzy już w 2023 roku podkreślali, że są gotowi na potencjalną ewakuację .
W 2025 roku festiwalowicze powinni być przygotowani na:
- Nagłe załamania pogody, np. burze, ulewy, silne porywy,
- Szybkie komunikaty organizatorów – zarówno na telebimach, przez aplikację, jak i przez realizację prób ewakuacyjnych.
Będzie powtórka z 2022 roku? Warto wziąć ze sobą parasol...
Pierwszy dzień Open'era był do pozazdroszczenia festiwalowiczom. Kolejne nie zapowiadają się niestety tak dobrze i bezdeszczowo.
Czwartek, 3 lipca – Szykujcie peleryny i odporność na burze
Pogoda w czwartek nie będzie rozpieszczać. Synoptycy przewidują intensywne opady deszczu, silny wiatr i możliwe burze z piorunami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółte ostrzeżenie meteorologiczne, obowiązujące od godz. 12:00 do 18:00. Lokalnie może spaść do 15 mm deszczu, a porywy wiatru osiągną nawet 70–80 km/h. Miejscami może też pojawić się grad.
Co zabrać?
- Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna (nie przegrzewająca!)
- Wodoodporne buty – najlepiej trekkingowe lub gumowe
- Pokrowiec na plecak/saszetkę
- Powerbank (na wypadek awarii sieci)
- Aplikacja pogodowa z alertami w czasie rzeczywistym
Jeśli nie boisz się błota i przemoczenia, czwartek może być ekstremalnie klimatycznym dniem. Ale warto przygotować się na opóźnienia, przesunięcia koncertów i ewentualne zmiany w harmonogramie.
Piątek, 4 lipca – oddech po burzy
Dobra wiadomość: piątek przyniesie ochłodzenie i stabilizację warunków atmosferycznych. Choć niebo może być jeszcze częściowo zachmurzone, intensywnych opadów już nie przewiduje się. Nadal jednak trzeba pamiętać, że grunt po czwartkowej ulewie będzie miękki, miejscami błotnisty.
Obłoki srebrzyste na Pomorzu. Festiwalowicze z Openera też mogli je oglądać! [GALERIA]