Oni chcieli, by nikt się nie dowiedział. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania w pomorskim lesie

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Historia

Oni chcieli, by nikt się nie dowiedział. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania w lesie na Pomorzu

2025-05-15 17:55

To miejsce przez dekady skrywało w milczeniu dramat tysięcy ludzi. Dziś Instytut Pamięci Narodowej wraca do Lasu Szpęgawskiego, by przy pomocy nowoczesnych narzędzi archeologicznych przywrócić ofiarom imiona i prawdę o zbrodni, którą okupanci próbowali wymazać z historii. Szczegóły poniżej.

Cisza, która kryje zbrodnię

Las Szpęgawski, położony niedaleko Starogardu Gdańskiego, to jedno z najtragiczniejszych miejsc na mapie wojennego Pomorza. To tu, jesienią 1939 roku, niemieckie oddziały dokonały masowych egzekucji polskich obywateli – przedstawicieli inteligencji, duchowieństwa, nauczycieli, urzędników i wielu innych osób uznanych za zagrożenie dla III Rzeszy.

Dziś to miejsce ponownie staje się przedmiotem intensywnych prac śledczych i archeologicznych. Od 20 maja na miejscu działają zespoły pionu śledczego IPN pod nadzorem prokuratora Tomasza Jankowskiego z gdańskiego oddziału Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

– Przy użyciu narzędzi archeologicznych badamy trzy wskazane miejsca egzekucji ludności polskiej z początku 1939 roku. Chcemy ustalić, w jaki sposób Niemcy w 1944 roku w ramach tzw. akcji 1005 niszczyli ślady swojej zbrodniczej działalności – tłumaczy prokurator Jankowski.

Jak zacierano ślady?

Celem obecnych badań jest nie tylko potwierdzenie skali zbrodni, ale także próba rekonstrukcji metod, jakimi Niemcy próbowali zatrzeć ślady popełnionych mordów. W ramach tzw. Aktion 1005 groby były otwierane, szczątki wydobywane i palone – wszystko po to, by utrudnić w przyszłości identyfikację miejsc zbrodni i wymazanie ich z pamięci historycznej.

– Współczesne narzędzia archeologiczne pozwalają określić, w jaki sposób się to odbywało, ile osób mogło się znajdować w tych grobach i jakiej użyto broni – wyjaśnia prokurator.

Dramat zapisany w ziemi

To nie pierwsze badania IPN w tym rejonie. W maju 2023 roku w Lesie Szpęgawskim odkryto zbiorową mogiłę zawierającą szczątki 84 ofiar. Czaszki nosiły ślady postrzałów, a w miejscu zbrodni odnaleziono także wiele osobistych przedmiotów: obrączki, zegarki, guziki z okresu II Rzeczypospolitej, monety oraz krzyżyki i medaliki. Wśród znalezisk pojawiły się też wyraźne ślady zacierania dowodów zbrodni.

Las Szpęgawski to trzecie – po Piaśnicy i Mniszku – największe miejsce niemieckiego ludobójstwa na Pomorzu. Dzisiejsze działania IPN mają nie tylko charakter naukowy, ale też symboliczny – to próba przywrócenia sprawiedliwości tym, których próbowano wymazać z historii.

Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?
Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?
WIECZORNY EXPRESS - Mariusz Witczak, Tobiasz BocheńskI, Krzysztof Bosak, Michał Gramatyka