We Wdzydzach stanie dwór pomorski z Dąbrówki (gmina Luzino). Lata temu był rozebrany, wszystkie elementy budynku zostały opisane, ponumerowane, a teraz, jak z klocków budowla zostanie odtworzona, a dwór wyposażony również w środku. Będzie to kolejny budynek w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach. Prace trwają już kilka miesięcy, a wcześniej dwór w kawałkach był przechowywany przez muzealników. Przyszedł czas, by pokazać go światu w pełnej krasie. W sierpniu 1995 roku Jan Paszki sprzedał dwór Muzeum - Kaszubskiemu Parkowi Etnograficznemu. Od kilku miesięcy trwa jego odbudowa, odtwarzane są elementy, które uległy zniszczeniu.
Polecany artykuł:
Historia dworu w Dąbrówce
Jak czytamy na stronie Dwory i Pałace Polskie:
Dwór w Dąbrówce został wybudowany prawdopodobnie na przełomie XVIII / XIX wieku. Należał do zespołu zabudowań majątku ziemskiego, wielkości około 200 ha. Do około 1840 roku właścicielami była rodzina Paszkich. Początkowo dwór był jednokondygnacyjny i kryty strzechą. Około 1907 roku został poddany przebudowie, która obejmowała wystawienie piętra oraz przebudowę parteru. W 1910 roku od strony północno-zachodniej dobudowano sieć.
W 1868 roku jako właściciel wymieniany jest Boleslaus von Tempski, który zdał wówczas egzamin dojrzałości pod przewodnictwem Królewskiego Tajnego Rządu i Prowincjonalnej Rady Szkolnej.
Nowy budynek w Muzeum we Wdzydzach
Początki Muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Muzeum napisało kilka słów o rodzinie, która dawniej zamieszkiwała historyczny dwór. Obiekt powstał pod koniec XVIII w. z fundacji Wysieckich, którzy w latach 80. XVIII w. byli właścicielami szlacheckiej posiadłości w Dąbrówce. Około 1840 r. folwark kupił Paszki, a sprzedającym wtedy był Michał Wysiecki. Rodzina Paszkich mieszka od siedmiu pokoleń w Dąbrówce.
Dwór pamiętają mieszkańcy, a także osoby, które spędzały tu wakacje. Teraz drugie życie zyska po złożeniu.
Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku
GALERIA: Jarmark świąteczny w Pucku. Ceny grzańca i atrakcje