ciąża, dziecko

i

Autor: pexels

Oddały 1000 litrów mleka. Dawczynie z Banku Kobiecego Mleka to bohaterki

2022-05-19 13:55

W ciągu 4 latach przekazały ponad 1000 litrów mleka. To wynik dawczyń, które chwilę po narodzinach swoich dzieci dołączyły do Banku Kobiecego Mleka. Placówka działa przy szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce!

- Mój synek jest głodomorem. Czasami jak widzi, że napełniam butelkę myśli, że to dla niego. A to akurat partia, która trafia do potrzebujących maluchów - mówi pani Żaklina, jedna z dawczyń Banku Kobiecego Mleka.

Dawczynią, od kilku lat jest także pani Ania. Właśnie urodziła kolejne dziecko i również zdecydowała się, by odciągać pokarm dla bardziej potrzebujących dzieci. - Nie czuję się bohaterką. Ja po prostu mam bardzo dużo mleka. Bez sensu więc, by się zmarnowała. Odciągam, mrożę, a potem przyjeżdża kurier i zabiera buteleczki do szpitala - tłumaczy gdynianka.

Do Banku Kobiecego Mleka może dołączyć każda świeżo upieczona mama.

- Myślę, że niewiele osób wie w ogóle o istnieniu takich miejsc. Mam nadzieję, że świadomość, że jest możliwość skorzystania z mleka innej kobiety będzie coraz powszechniejsze - mówi  Jolanta Sobierańska Grenda ze spółki „Szpitale Pomorskie”.

Zdaniem specjalistów żywienie mlekiem kobiecym już od pierwszych chwil życia ma decydujący wpływ na zmniejszenie częstotliwości zakażeń i zachorowalności na groźne choroby.

- Każda mleczna historia jest inna, każda kropla mleka jest bardzo cenna. Po pobraniu mleka przeprowadzana jest analiza jego składu, następnie jest ono pasteryzowane, ponownie badane mikrobiologicznie i dopiero może zostać podane potrzebującemu dziecku - tłumaczą specjaliści z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka gdyńskiego szpitala.

Bank Kobiecego Mleka powstał 4 lata temu. Koszt powstania tej placówki wyniósł wówczas prawie pół miliona złotych.