Willa Fryderyka Wilhelma Jünckego znajdująca się przy ul. Goyki 1-3 to wyjątkowy budynek, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Naprawdę! Wystarczy podjechać lub podejść pod ten adres i chwilę poczekać, aż zjawą się jacyś turyści lub spacerowicze. Prawie każdy z nich zatrzyma się, by spojrzeć na willę.
Dlaczego? Sama willa ma dość typowy wygląd jak na Sopot, bo została wybudowana w stylu alpejskim. To samo w sobie też jest bardzo ciekawe, że jeszcze za czasów niemieckich zaczęto masowo stawiać tu budynki wyglądające tak samo jak te, które zobaczyć można w górskich regionach Austrii.
Dziś takich willi jest mnóstwo, więc to nie fasada wyróżnia willę Jünckego. Wyjątkowości tej budowli nadaje wieża. Tak, pierwszy właściciel wybudował sobie przy domu wysoką wieżę, jak w jakimś średniowiecznym zameczku.
Ten jeden element sprawia, że willa stojąca przy ul. Goyki tak bardzo się wyróżnia.
Od domu ekscentryka, przez siedzibę nazistów po żłobek
Ciekawa jest też historia willi, a nie tylko jej przedziwny kształt. Otóż pierwszym właścicielem budynku był wspomniany wcześniej ekscentryk - Fryderyk Jüncke. Był to handlarz winem, który prowadził także restaurację w podziemiach Dworu Artusa w Gdańsku i kolekcjonował sztukę.
Po śmierci pierwszego właściciela willa została siedzibą konsula Danii w Gdańsku Haralda Kocha.
W czasach drugiej wojny światowej urządzona tu została siedziba lokalnej komórki NSDAP. W rezydencji wybudowano w tym czasie bunkier.
Po nazistach budynek przejęły dzieci. Po wojnie urządzono tu żłobek. Od 2022 roku w willi znajduje się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie dla dzieci – Miniteka.
To tylko skrótowy opis dziejów tego niezwykle ciekawego budynku. Więcej szczegółów można poznać z filmu wyreżyserowanego przez Joannę Cichocką-Gulę. Film pt. "Rodzina" został udostępniony za darmo w serwisie YouTube.