Od 1 lipca mandaty będą wyższe nawet o 500 zł! Za jakie przewinienia zapłacisz więcej?

i

Autor: Pixabay.com

finanse

Od 1 lipca mandaty będą wyższe nawet o 500 zł! Za jakie przewinienia zapłacisz więcej?

2023-06-22 22:20

Za mandaty czy inne wykroczenia od lipca 2023 roku będziemy musieli wyłożyć więcej pieniędzy. Powodem jest wzrost minimalnego wynagrodzenia. Najwyższa grzywna nałożona przez fiskusa będzie wynosić nawet 72 tys. złotych!

Wyższa płaca minimalna - od kiedy i ile wyniesie?

Od lipca wzrośnie płaca minimalna do 3600 złotych brutto, a za stawkę godzinową - 23,50 złotych. To także ma wpływ na wzrost dodatku za pracę w nocy, wynagrodzenie za postój, zasiłek macierzyński i chorobowy czy odprawę - wszystkie wymienione obliczane są na podstawie najniższej krajowej.

Najniższa krajowa - będą większe płace i kary

Okazuje się, że minimalna pensja ma nie tylko wpływ na nasze zarobki. Od 1 lipca 2023 roku wzrosną kwoty za wykroczenia podatkowe i inne skarbowe.

Ile będą wynosić mandaty, kary i grzywny od 1 lipca?

Za minimalną grzywnę od lipca 2023 roku zapłacimy 360 złotych, a za najwyższą - 72 tys. złotych.

Maksymalna grzywna to dziesięciokrotność najniższej krajowej, więc od lipca wynosić będzie 36 tys. złotych (obecnie jest to 34,9 tys. złotych).

Zwiększy się także górna granica mandatów karnych.

Ponad 500 złotych więcej za mandaty

Kiedy wzrasta najniższa krajowa, to wzrasta górna granica mandatów karnych (wynosi pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia).

To oznacza, że od lipca maksymalna granica mandatów karnych będzie stanowiła 18 tys. złotych. To wzrost o 550 złotych. Dotyczy to kary grzywny za wykroczenie skarbowe.

Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie

- informuje Ministerstwo Finansów. 

Wyższa kara za brak OC

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. W Polsce OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy.

Od 1 lipca także wzrośnie kara za brak OC. Sankcje ustalane są na podstawie minimalnej krajowej i zależą od przerwy w opłacaniu obowiązkowej polisy oraz kategorii pojazdu.

Zapłacimy:

  • za brak ważnego OC (1-3 dni) - 1440 złotych (wzrost o 71 złotych)
  • za brak ważnego OC (4-14 dni) - 3600 złotych (wzrost o 110 złotych)
  • za brak ważnego OC (powyżej 14 dni) - 7200 złotych (wzrost o 220 złotych)

Darmowe muzea w Trójmieście: Gdańsk, Gdynia, Sopot zwiedzaj za darmo [GALERIA]