Od 1 lipca w Gdyni rozpoczął dyżur nowy dzienny i całoroczny Zespół Ratownictwa Medycznego G01 142, który pełni służbę w godz. 7:00-19:00. W jego skład wchodzi dwóch ratowników. Podstacja MSPR mieści się na Witominie przy ul. Niskiej. W tym miejscu nie można uzyskać porady medycznej lub świadczenia medycznego – to jest tylko miejsce wyczekiwania zespołu na zgłoszenie. W tej chwili w Gdyni jest do dyspozycji jedenaście karetek: jedną specjalistyczną oraz dziesięć podstawowych.
Kolejny dzienny Zespół Ratownictwa Medycznego, tym razem na Witominie, to ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz skrócenia czasu reakcji w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dostępność usług medycznych i zespoły złożone z doświadczonych ratowników są dla nas niezwykle ważne

– informuje Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. społecznych.
1 zespół specjalistyczny – zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
10 zespołów podstawowych – zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
Zespoły stacjonują w różnych miejscach Gdyni oraz gminie Kosakowo ze względu na zmniejszenie czasu dojazdu do osoby potrzebującej nagłej pomocy medycznej lub będącej w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.
- Zespoły pełnią służbę w następujących dzielnicach:
- Zespół specjalistyczny całodobowy – Śródmieście,
- Zespół podstawowy całodobowy – Obłuże,
- Zespół podstawowy całodobowy – Karwiny,
- Zespół podstawowy całodobowy – Śródmieście,
- Zespół podstawowy dzienny 7:00-19:00 – Orłowo,
- Zespół podstawowy całodobowy – Obłuże,
- Zespół podstawowy całodobowy – Chylonia,
- Zespół podstawowy dzienny 7:00-23:00– Chylonia,
- Zespół podstawowy całodobowy – Wiczlino,
- Zespół podstawowy dzienny 7:00-19:00– Witomino,
- Zespół podstawowy dzienny 7:00-19:00 – Kosakowo (Dęborzórze).
Kiedy wezwać karetkę?
Jeśli potrzebujemy nagłej pomocy medycznej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia bądź życia lub jesteśmy świadkami wypadku, powinniśmy zadzwonić pod numer 999 (pogotowie) lub 112 (ogólny alarmowy). W rozmowie z dyspozytorem należy podać następujące dane:
- miejsce zdarzenia,
- powód wezwania,
- ilość i stan poszkodowanych,
- dane poszkodowanego,
- dane wzywającego oraz nr telefonu wzywającego.
Nigdy nie kończymy rozmowy jako pierwsi, dyspozytor po potwierdzeniu przyjęcia wezwania pierwszy odkłada słuchawkę. Jeśli wzywamy zespół ratownictwa medycznego do osoby przewlekle chorej – przygotujmy całą posiadaną dokumentacje medyczną. Nie wolno dzwonić pod numery alarmowe dla zabawy, w tym czasie ktoś naprawdę potrzebujący może próbować wezwać pomocy. Fałszywe wezwania są zgłaszane na policję, a ludzie je wykonujący pociągani do odpowiedzialności karnej.
Zespół ratownictwa medycznego wzywamy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta. Stany nagłe, bezpośrednio zagrażające życiu to m.in.:
- utrata przytomności,
- zaburzenia świadomości,
- drgawki,
- nagły, ostry ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia rytmu serca,
- nasilona duszność,
- nagły ostry ból brzucha,
- uporczywe wymioty,
- gwałtownie postępujący poród,
- ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta,
- zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami,
- rozległe oparzenia,
- udar cieplny,
- wyziębienie organizmu,
- porażenie prądem,
- podtopienie lub utoniecie,
- agresja spowodowana chorobą psychiczną,
- dokonana próba samobójcza,
- upadek z dużej wysokości,
- rozległa rana, będąca efektem urazu,
- urazy kończyny dolnej, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
GALERIA: Gdynia gotowa na Openera! Rusza wielkie święto muzyki
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].