- Gdańsk planuje budowę nowej Metropolitalnej Opery Bałtyckiej, która ma być ukończona do 2032 roku.
- Wybrano lokalizację na Placu Zebrań Ludowych, która pozwoli na stworzenie nowoczesnego, wielofunkcyjnego centrum kulturalnego.
- Koszt inwestycji szacuje się na około 800 milionów złotych. Dowiedz się, co jeszcze zaoferuje nowa opera.
Nowa Opera Bałtycka w Gdańsku. Szczegóły
W poniedziałek w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w trakcie spotkania Społecznego Komitetu Wsparcia Budowy Metropolitalnej Opery Bałtyckiej omówiono wybraną lokalizację nowej siedziby instytucji kultury i podpisano list intencyjny pomiędzy władzami Gdańska i samorządu.
Szef komitetu, prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki podkreślił, że spośród kilku lokalizacji na nową siedzibę Opery Bałtyckiej (Metropolitalnej Opery Bałtyckiej) eksperci wybrali Plac Zebrań Ludowych, który znajduje się przy al. Zwycięstwa w Gdańsku.
W trakcie spotkania wielokrotnie podkreślano, że obecny budynek Opery Bałtyckiej, również znajdujący się przy al. Zwycięstwa, jest przestarzały, źle wyposażony i ma małą widownię.
Żywot obecnego budynku Opery Bałtyckiej dobiega końca
– powiedział marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.
Podkreślił, że Pomorze zasługuje na ikoniczną budowlę, która będzie obiektem wielofunkcyjnym, służącym nie tylko operze, ale wielu środowiskom artystycznym.
Jego zdaniem budowa Opery Bałtyckiej jest jednym z projektów, które pobudzają wyobraźnię i wpływają na rozwój całego regionu.
Nowa Opera Bałtycka w Gdańsku stanie w tym miejscu
Komitet, w przygotowanym projekcie dotyczącym lokalizacji opery podał, że przy wyborze nowego miejsca brano pod uwagę tereny postoczniowie, które należą do spółki Stoczni Cesarskiej Developlent. Wskazano, że spółka kilka lat temu deklarowała wniesienie, sprzedaż lub zamianę przez nią części zabudowanego gruntu wraz posadowionymi na nim halami produkcyjnymi byłej Stoczni Gdańskiej. Wówczas Komitet przeprowadził pełną analizę lokalizacji nadwodnych oraz zainicjował prace projektowe na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
Analizowano również tereny proponowane przez Biuro Rozwoju Gdańska, które obejmowały trzy lokalizacje na terenach postoczniowych, także będących własnością Stoczni Cesarskiej Development, ujęte w obowiązujących Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego i oznaczonych jako: „Droga do Wolności”, „Basen Cesarski” i „Mleczny Piotr” oraz czwartą lokalizację, jaką jest „Plac Zebrań Ludowych” zlokalizowany przy alei Zwycięstwa (Trakcie Konnym), w bliskim sąsiedztwie Bramy Oliwskiej.
Podkreślono, że szczegółowa analiza uwarunkowań lokalizacyjnych każdego z wskazanych terenów dokonana została w oparciu o opracowane i pozyskane z jednostek zarządzających urbanistyką, nadzorem konserwatorskim oraz infrastrukturą techniczną materiały takie jak: opracowania planistyczne, stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ocenę stanu prawnego działek, dokonane wizje lokalne terenów. Plac Zebrań Ludowych został jednogłośnie uznany za najlepszą lokalizację przyszłej Metropolitalnej Opery Bałtyckiej.
W projekcie podkreślono, że powierzchnia Placu Zebrań Ludowych w żaden sposób nie ogranicza realizacji założonego programu funkcjonalno-użytkowego, pozwala na swobodne zaprojektowanie podstawowej bryły budynku opery z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowy sceny głównej, widowni i zaplecza techniczno-magazynowego, na wzór współcześnie zrealizowanych ostatnio tego typu obiektów w Europie (oper w Kopenhadze w Danii oraz w Oslo w Norwegii).
Umożliwia także - co również wskazano - wprowadzenie na teren bezpośrednio sąsiadujący z budynkiem nowej opery dodatkowej przestrzeni amfiteatralnej do działań plenerowych, także przestrzeni do spędzania czasu wolnego dla społeczności lokalnej.
Jak będzie wyglądała nowa Opera Bałtycka w Gdańsku?
W trakcie poniedziałkowego spotkania prof. Jakub Szczepański z Politechniki Gdańskiej powiedział, że działka na Placu Zebrań Ludowych, o powierzchni 27 tys. m kw, daje realną szansę nie tylko na budowę nowej siedziby opery, ale też na stworzenie wielofunkcyjnej, otwartej przestrzeni widowiskowej.
Szacujemy, że mogłaby ona pomieścić nawet 12 tysięcy widzów, korzystających z technicznego zaplecza głównej sceny opery. To stwarza warunki do organizacji dużych wydarzeń plenerowych w infrastrukturze znacznie lepszej niż obecnie dostępna
- powiedział. Dodał, że analizy przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska wskazują, że optymalnym rozwiązaniem będzie ulokowanie gmachu opery w południowej części działki - bliżej Głównego Miasta.
Taka lokalizacja może stać się impulsem do rozwoju północnej części Śródmieścia Gdańska, która dziś pozostaje przestrzenią niedookreśloną, mimo bardzo dobrej dostępności komunikacyjnej. W pobliżu znajduje się przystanek tramwajowy, główna oś transportowa Trójmiasta, a teren jest wolny od poważnych przeszkód infrastrukturalnych
- podkreślił Szczepański.
Kiedy postawiony zostanie nowy budynek Opery Bałtyckiej?
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk podpisali w poniedziałek list intencyjny dotyczący przyszłej lokalizacji Metropolitalnej Opery Bałtyckiej.
Zbigniew Canowiecki podkreślił, że podpisanie dokumentu stanowi formalny początek procesu zmierzającego do ogłoszenia konkursu architektoniczno-urbanistycznego oraz opracowania programu funkcjonalno-użytkowego nowej siedziby opery.
W trakcie spotkania podano wstępny harmonogram budowy opery. Między lipcem a wrześniem 2026 nastąpi "opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego", do grudnia 2027 r. ma zostać ogłoszony i przeprowadzony międzynarodowy konkurs architektoniczny. Do września 2029 r. ma zostać zrealizowany przetarg i wykonanie projektu opery, natomiast do czerwca 2032 r. ma zakończyć się realizacja budowy.
Magdalena Zabłotna z Opery Bałtyckiej powiedziała, że rekomendują, by nowa opera posiadała dwie sale widowiskowe (dużą i kameralną), scenę plenerową w formie amfiteatru, salki edukacyjne, profesjonalne warsztaty scenograficzne i kostiumowe oraz sale konferencyjne. Zaznaczyła, że opera ma być przestrzenią otwartą, funkcjonującą przez cały rok jako centrum kultury, edukacji i wydarzeń – ikona i symbol naszych czasów.
Obecnie Opera Bałtycka działa w budynku przy al. Zwycięstwa, wzniesionym w 1915 roku jako ujeżdżalnia koni. Z czasem obiekt przekształcono w halę sportowo-widowiskową, w której odbywały się m.in. zawody bokserskie. Po 1947 roku został przeznaczony na cele kulturalne i wielokrotnie przebudowywany.
Szacowany koszt inwestycji to ok. 800 mln złotych.
W skład Społecznego Komitetu Wsparcia Budowy Metropolitalnej Opery Bałtyckiej wchodzą m.in. przedstawiciele kultury, gospodarki, nauki, samorządów, mediów i wybitni śpiewacy operowi.
