To już pewne. Nocna prohibicja w Gdańsku wejdzie w życie
Podczas XIV Sesji Rady Miasta Gdańska przegłosowana została uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży jak i poza miejscem sprzedaży dla terenu miasta Gdańska.
Oznacza to, że zapowiadana wcześniej nocna prohibicja na terenie Gdańska już na pewno wejdzie w życie.
Podczas dyskusji w czasie Sesji Rady Miasta większość radnych zgodnie stwierdzała, że uchwała powinna wejść w życie. Radny PiS Andrzej Skiba zwracał uwagę, że być może zmiany powinny zostać wprowadzone tylko w tych dzielnicach, które popierają ten pomysł i podał przykład Nowego Portu, gdzie podejście do proponowanych ograniczeń jest negatywne.
Nocna prohibicja też w Gdyni? Przymiarki są
"Czy Gdynia, wzorem Gdańska, również wprowadzi nocny zakaz sprzedaży alkoholu? Niewykluczone. Choć projektu uchwały jeszcze nie ma, to wśród rządzących trwają już o tym rozmowy. Potwierdzili to zarówno radni z KO jak i PiS, którzy zapowiadają od razu, że będą przeciwko zakazowi. Gdynia to jedyne z miast Trójmiasta, które w kwestii sprzedaży alkoholu nocą nie ma żadnych ograniczeń" - informuje nasz reporter Paweł Lemke.
Nocna prohibicja w Gdańsku. Radni zajęli się projektem uchwały
Zdaniem urzędników ograniczenie dostępności alkoholu w godzinach nocnych może zmniejszyć liczbę incydentów związanych z jego nadużywaniem, takich jak zakłócanie porządku publicznego czy zaśmiecanie przestrzeni miejskiej. Władze miasta liczą, że przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców.
Sprzedaż alkoholu w Gdańsku. Kolejne ograniczenia
Uchwała wejdzie w życie 1 września br. Obecnie nocna prohibicja obowiązuje jedynie w Śródmieściu Gdańska.
W czasie czwartkowej sesji gdańscy radni głosowali również nad uchwałą w sprawie wprowadzenia zasad lokalizacji sklepów sprzedających alkohol. Została ona przegłosowana i od 1 stycznia 2026 r. będą one musiały znajdować się co najmniej 75 metrów od miejsc chronionych, jak placówki dla bezdomnych, ośrodki leczenia uzależnień, domy pomocy społecznej, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (z wyjątkiem szkół dla dorosłych).
Władze Gdańska chcą też zmienić liczbę maksymalnych zezwoleń na sprzedaż alkoholu w mieście. Według projektu uchwały, która w czwartek została przegłosowana, ma to być: 850 zezwoleń na alkohole typu piwo (do 4,5 proc. alkoholu), 850 zezwoleń na alkohole typu wino i 800 zezwoleń na alkohole wysokoprocentowe (powyżej 18 proc. alkoholu.
W tych miastach w Polsce obowiązuje nocna prohibicja
W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin, w 30 dotyczy to części terytorium gminy lub miasta; 9 gmin uchyliło zakaz, w 5 wojewoda uchylił uchwałę lub jej część, a w jednej gminie nieważność uchwały stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Najwięcej tego typu rozwiązań przyjęto w województwach: mazowieckim (26 samorządów), małopolskim (20) i wielkopolskim (20).
Spośród dużych miast prohibicję na terenie całego miasta zdecydowały się wprowadzić m.in. Kraków, Bydgoszcz i Biała Podlaska. Natomiast ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w części miasta obowiązuje m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej i Kielcach.
Nad wprowadzeniem nocnej prohibicji zastanawia się też Warszawa oraz Konin.
Czy alkoholizm w Polsce to duży problem? Jak alkohol wpływa na zdrowie?
W Polsce jest od 600 do 800 tys. osób uzależnionych od alkoholu, a około 3 mln pije nadmiernie i szkodliwie. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na drugim miejscu w Europie wśród najistotniejszych czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Szacuje się, że 2 do 4 proc. wszystkich przypadków nowotworów spowodowanych jest pośrednio lub bezpośrednio przez alkohol. Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet.
Według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pod koniec 2023 roku w Polsce działało 79112 sklepów alkoholowych. Zatem na jeden sklep przypadało 476 mieszkańców naszego kraju (wg GUS liczba mieszkańców Polski w 2023 r. wynosiła 37637000).