Kiedy tracimy prawo jazdy?
Zgodnie z polskim prawem obowiązuje kilka bezwzględnych zasad kiedy nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane. Dlaczego prawo jazdy jest zabierane? By szczególnie nieuważni i niebezpieczni kierowcy zostali wyeliminowani z ruchu drogowego. Możemy je stracić zgodnie z dwiema ścieżkami prawnymi:
- prawo jazdy może zatrzymać policja
- można stracić uprawnienia do prowadzenia samochodu decyzją sądu.
Kiedy prawo jazdy jest zatrzymane?
Jest kilka przypadków gdy nasze uprawnienia zostają zatrzymane. W tych przypadkach na 3 miesiące dokument zostaje przechowany w starostwie powiatowym, a po tym czasie możemy wrócić do kierowania. Nie wymaga się wtedy ponownego zdawania egzaminu. Zatrzymanie dokumentu (fizycznie oraz odebranie czasowe uprawnień) to 3 miesiące kary. Policja zatrzyma nasze prawo jazdy w kilku przypadkach:
- przekroczenia prędkości na terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h
- kierowca przewozi niedozwoloną liczbę osób (co najmniej trzy osoby za dużo)
- fotoradar zarejestruje przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym - wtedy otrzymujemy pismo nakazujące zwrot dokumentu w starostwie.
Stracimy prawo jazdy na dłużej niż 3 miesiące:
- prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu (od 6 miesięcy do 3 lat). Za jazdę w stanie nietrzeźwości można stracić uprawnienia nawet na 15 lat.
- ucieczka sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia
- prowadzenie pojazdu w przypadku, gdy policja stwierdzi, ze osoba jest pod wpływem innych substancji odurzających lub jej stan zdrowia może być zagrożeniem dla ruchu
- przekroczenie liczby punktów karnych (powyżej 24). W tej chwili trwają prace nad zmianami w ich naliczaniu.
Odebranie prawa jazdy
O odebraniu prawa jazdy czyli utracie uprawnień decyduje sąd. Stanie się tak, gdy będziemy sprawcami poważnego wypadku - wtedy prawo jazdy zostanie nam odebrane, a po tym jak minie kara będziemy mogli zdać egzamin ponownie. Powyższe zasady dotyczące prowadzenia pod wpływem alkoholu nie dotyczą prowadzenia rowerów. Prawo jazdy zabiorą nam natomiast w przypadku prowadzenia motorówki czy innej jednostki napędzanej silnikiem motorowodnym.
Utrata prawa jazdy za niepłacone alimenty
Jest jeszcze jeden niecodzienny powód zgodnie z którym można stracić prawo jazdy. Nie jest związany z prowadzeniem samochodu ani żadnego innego pojazdu, więc niewiele osób o nim wie. To kara przewidziana dla osób, które nie płacą alimentów - można za to stracić prawo jazdy. Regulują to przepisy z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. W art. 5 ust. 3b. czytamy:
Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.
W ten sposób może stracić prawo jazdy każdy dłużnik alimentacyjny, który przez ostatnie 6 miesięcy nie płacił alimentów. Straci prawo jazdy również jeżeli płacił za mało - mniej niż 50 % kwoty alimentów ustalonych w orzeczeniu sądowym lub ugodzie. Wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w imieniu dziecka składa rodzic. To początek procedury, a o zatrzymaniu prawa jazdy decyduje ostatecznie sąd, a uprawnienia można uzyskać po uregulowaniu długu alimentacyjnego.