Zbliżają się drogie święta Bożego Narodzenia. Ten produkt zdrożał o ponad 80 proc.

i

Autor: pixabay

Święta Bożegonarodzenia 2024

Nietypowe zwyczaje świąteczne Polaków. Niektóre z nich są kontrowersyjne!

2024-11-05 10:16

W każdym polskim domu są obchodzone tradycje świąteczne. Wiele z nich jest powtarzanych w wielu rodzinach. My znaleźliśmy nietypowe, takie których możesz nie znać! Słyszałeś o nich?

Dzielenie się opłatkiem, sianko pod stołem czy prezenty pod choinką to tradycje, które są obecne niemal w każdy polskim domu. Jednak są też takie, które obchodzi tylko garstka ludzi. Czy słyszeliście kiedykolwiek o grosiku w barszczu czy przyklejaniu opłatka do szyby? Okazuje się, że są to bardzo ciekawe tradycje polskich rodzin.

Nietypowe zwyczaje świąteczne Polaków. Niektóre z nich są kontrowersyjne!

Chłopiec przekroczy próg

W kilku rejonach Polski przetrwał przesąd, że jeśli pierwszym gościem w wigilijny poranek będzie w domu mały chłopiec, przyniesie to wszystkim domownikom ogromne szczęście w nowym roku. Gorzej, jeśli próg mieszkania jako pierwsza przekroczy dziewczynka. Wtedy sytuacja się odwraca.

Grosik w barszczu

W niektórych polskich rodzinach nadal umieszcza się w barszczu grosik, czyli wrzuca się go do jednego z uszek podczas przygotowywania farszu. Kto trafi na grosik, ten w nadchodzącym roku będzie miał zarówno szczęście w finansach, jak i w życiu. Podobną tradycją, która zapewni nam szczęście w przyszłym roku jest schowanie w portfelu łuskę karpia spożywanego w Wigilię.

Obserwacja pierwszej gwiazdy

Tradycja ta, choć ma swoje korzenie na Kaszubach, jest wciąż pielęgnowana przez wiele rodzin z różnych regionów Polski. W wielu domach do wspólnego stołu wigilijnego zasiada się jedynie wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. To właśnie ona ma symbolizować gwiazdę betlejemską, którą dostrzegli trzej mędrcy w drodze do Betlejem. Pojawienie się pierwszej gwiazdy oznacza, że wszyscy domownicy mogą zaczynać wspólną kolację.

Pasterka ale nie w kościele

Najpopularniejszą tradycją świąteczną jest Pasterka, która odbywa się po Wigilii o północy w kościele, ma to upamiętnić oczekiwanie pasterzy, którzy przybyli na narodziny Jezusa Chrystusa. Niektóre z rodziny wybierają inny rodzaj „pasterki”. Wieczór spędzają w rodzinnym gronie oglądać filmy świąteczne i słuchając kolęd.

Przyklejanie opłatka do szyby

Dawniej Polscy przełamany opłatek maczali w miodzie i przyklejali do szyby. W ten sposób sprawdzali kto umrze. Jeśli opłatek się odkleił od szyby, to był znak, że dana osoba niedługo może umrzeć. Ta tradycja wydaje się być już zapomniana i nikt już jej nie kultywuje. A Wy jakie macie swoje świąteczne tradycje?

Rezerwat Przyrody Beka. Niezwykła przyroda Pomorza sąsiadująca z Metropolią [GALERIA]

Aleksander Sikora w wyjątkowy sposób uczci pamięć po zmarłej babci. Na święta przygotuje ciasteczka według jej przepisu!
QUIZ. Jak dobrze znasz świąteczne hity? Last Christmas to nie wszystko! Komplet punktów w tym quizie to wyzwanie
Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś prostego. Który utwór, grany przez rozgłośnie radiowe już w listopadzie, zwiastuje rychłe nadejście Bożego Narodzenia?