łąka

i

Autor: mat. pras.

Nieskoszona trawa w centrum Gdańska? To nie brak uwagi, ale… celowe działanie. Miasto zakłada kolejne łąki kwietne

2021-06-07 17:21

Łąki kwietne, to coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu miastach Polski, a nawet już trend w zarządzaniu zielenią miejską. Oprócz ciekawych walorów wizualnych przyczyniają się one również do zwiększenia w miastach poziomu tlenu oraz wilgotności powietrza. W Gdańsku mają się pojawić kolejne takie miejsca!

Łąki kwietne nie wymagają nawożenia czy innych zabiegów pielęgnacyjnych. W ubiegłych latach przez GZDiZ wysiane zostało siedem łąk. W tym roku pojawiły się w kolejnych dziesięciu lokalizacjach, przy ulicach: Matejki, Focha, Platynowej, Goplańskiej, Jaśkowa Dolina, Słowackiego, w Parku Uphagena, w pasie rozdziału Drogi Zielonej przy Ergo Arenie, przy Galerii Jantar we Wrzeszczu oraz vis a vis Galerii Bałtyckiej.

Ogrody deszczowe

Funkcję retencyjną pełnią także ogrody deszczowe. W Gdańsku mamy 17 ogrodów. Możliwe są także dotacje do indywidualnych ogrodów deszczowych - 5 tys. zł., lub dla wspólnoty – 10 tys. zł. Udziela ich Wydział Środowiska. Ogrody deszczowe coraz częściej zakładają też inwestorzy, którzy realizują je na przykład w pobliżu budowanych przez siebie osiedli.

"Ograniczenie koszenia i łąki to konkretny wymiar retencyjny. Wyliczyliśmy, że dzięki ograniczeniu koszenia, jednorazowo możemy zatrzymać 50 tys. metrów sześciennych wody, czyli przykładowo wielkość zbiornika retencyjnego Srebrniki."

– mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.

- Warto wspomnieć też o ogrodach deszczowych. To nie tylko obiekty realizowane przez miasto. W zeszłym roku zostały zaprojektowane przez inwestorów różnego rodzaju zbiorniki i niecki retencyjne o pojemności do 60 tys. metrów sześciennych – dodaje.

Dzięki ogrodom deszczowym odciążona zostaje tradycyjna sieć kanalizacji deszczowej. Poprawiają one mikroklimat, pozytywnie wpływają na bioróżnorodność, poprawiają estetykę otoczenia, korzystnie wpływają na jakość życia i zdrowie, wpływają na zmniejszenie kosztów związanych z opłatami wodnymi, poprawiają jakość wód opadowych.

Łąka kwietna – łąka miejska

Łąki kwietne pełnią funkcję zwiększania retencji i bioróżnorodności. Balansują również kwestie temperatury i przyciągają liczne owady.

-Łąkę kwietna zakładamy przygotowując teren, wysiewając różnymi gatunkami.  Natomiast łąka miejska to jest coś, co ma szansę stać się tak naprawdę łąką kwietną po kilku latach, dlatego że ekstensywne użytkowanie, którym obejmiemy w tym roku około 200 hektarów powoduje, że rośliny jednoroczne mają szansę się wysiać – objaśnia Janusz Witkowicz, kierownik Działu Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Prof. Antoni Dudek: Polityka moralnie zniszczyła Terleckiego [Super Raport]