Końcówka roku z siarczystym mrozem? "Napływa powietrze polarne morskie"
Jak informuje IMGW, Europa północna znajduje się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominuje silny i rozległy wyż z centrum nad południowo-zachodnią Polską. Napływa powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne wysokie, powoli się obniża.
W piątek (27 grudnia) w kraju na południowym zachodzie i miejscami południu zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite, lokalnie z przejaśnieniami, okresami słabe opady deszczu lub mżawki, a na Podkarpaciu okresami też opady marznące, powodujące gołoledź. Miejscami mgły, ograniczające widzialność do 100 m, przed południem zanikające. Temperatura maksymalna od 0 st. C na Podkarpaciu, około 4 st. C w centrum, do 7 st. C na północnym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, jedynie nad morzem umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich.
W sobotę w stolicy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Możliwe słabe opady mżawki. Okresami silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna 4 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni
Polecany artykuł:
Niepokojące prognozy na Sylwestra. Pogoda może nas bardzo zaskoczyć
Po bardzo spokojnych ostatnich dniach roku, Sylwester i Nowy Rok zapowiadają się z bardzo gwałtowną i zarazem niebezpieczną pogodą - podaje portal Twoje Pogoda. Jak czytamy, wszystkiemu winien będzie głęboki układ niżowy wędrujący w tym czasie nad południową Skandynawią i Morzem Bałtyckim.
Na wybrzeżu wiatr może powyżej 100 km/h, przy sztormie szalejącym na Bałtyku. Nie można też wykluczyć opadów, głównie deszczu, jednak w północnych województwach także deszczu ze śniegiem i śniegu, przy temperaturze balansującej na ogół na poziomie od 1 do 4 stopni.
- czytamy.
Jak dodaje portal, kolejne prognozy przesuwają moment występowania najpotężniejszych porywów wiatru raz na Sylwestra, a raz bardziej na Nowy Rok. Apogeum może zatem przypadać na sylwestrową noc.