Ulga podatkowa tylko dla nielicznych
Z tego medium korzysta każdy, a nie każdy wie, że opłatę poniesioną za korzystanie można odliczyć od podatku. Chodzi o ulgę podatkową od Internetu, z której można skorzystać przez dwa lata.
Czy rodzaj Internetu i łącza ma znaczenie?
Na stronach rządowych znajdziemy informacje, że nie ma znaczenia rodzaj przyłącza z jakiego korzystamy. W ramach tej ulgi możesz odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki za używanie Internetu, niezależnie od miejsca oraz formy korzystania. Może to być:
- łącze stałe w domu
- bezprzewodowe
- Internet bezprzewodowy za pomocą urządzeń mobilnych.
Ile wynosi ulga za Internet?
Odliczając od podatku koszty poniesione za korzystanie z Internetu do naszego portfela wróci zawsze taka sama kwota. Niezależnie ile płacimy rocznie czy miesięcznie za korzystanie z sieci.
Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł. Limit ten dotyczy podatnika (osoby), tak więc jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, to każdy ma prawo do max limitu, oczywiście nie więcej niż kwota wydatku poniesiona przez każdego z nich. Rozliczając się więc za 2023 mąż może otrzymać zwrot 760 złotych, podobnie żona - kolejne 760, o ile pozwoli na to nasz rachunek (zwrot nie może być wyższy niż kwota jaką wydaliśmy)
Komu przysługuje ulga za Internet?
Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje Ci, jeżeli w latach wcześniejszych nie korzystałeś z tego odliczenia albo po raz pierwszy skorzystałeś z niej w zeznaniu za 2022 rok.
Odliczenia w ramach ulgi możesz dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. Czyli osoby, które skorzystały z ulgi za 2022 rok mogą to zrobić jeszcze składając PIT za 2023 rok. Ci, kórzy skorzystają z ulgi za 2023 rok, będą mogli zrobić to jeszcze w kolejnym rozliczeniu: za 2024 rok.
Jak otrzymać ulgę na Internet?
Aby uzyskać ulgę za internet należy rozliczyć PIT i wykazać odpowiednie dokumenty. Nie jest to skomplikowane, a można zyskać dodatkowe pieniądze! Ulgę internetową możesz odliczyć, jeśli posiadasz dokument potwierdzający poniesienie wydatku, zawierający w szczególności:
- dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
- dane identyfikujące sprzedającego usługę,
- rodzaj usługi oraz
- kwotę zapłaty
Za dokument można uznać zatem: faktury, rachunki oraz każdy inny dowód zawierający w/w dane.
Jeżeli posiadasz fakturę lub rachunek, a dokumenty te nie zawierają informacji, że faktura (rachunek) zostały zapłacone, to powinieneś posiadać dokument potwierdzający dokonanie zapłaty np.: potwierdzenie przelewu bankowego (również poprzez Internet), dowód wpłaty, przekaz pocztowy.
Jeżeli kupiłeś pakiet usług - telefon, Internet, telewizja, na rachunku musi być wyraźnie wyszczególnione, ze opłacasz też używanie sieci internetowej.
Jakie dokumenty są potrzebne do ulgi internetowej?
Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).
Czego nie odliczysz przy uldze internetowej?
Warto też pamiętać czego dokładnie dotyczy ulga, a czego nie. To ważne, gdyż odliczyć możemy tylko opłatę za korzystanie z Internetu. Do tej kwoty nie doliczymy naszych wydatków związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną.
Wyjątki: kiedy nie skorzystasz z ulgi na Internet?
Pamiętaj, żeby skorzystać z odliczenia musisz sprawdzić dwie rzeczy. Trój rachunek nie może spełniać dwóch warunków, byś miał prawo do ulgi za Internet:
- nie mógł zostać zaliczony przez Ciebie do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostać odliczony przez Ciebie od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie został Tobie zwrócony w jakiejkolwiek formie - w przypadku gdy odliczenia dokonujesz od dochodu, opodatkowanego na zasadach ogólnych.
- nie został odliczony od dochodu lub nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów albo nie został Tobie zwrócony w jakiejkolwiek formie - w przypadku gdy odliczenia dokonujesz od przychodu, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.