Do przychodni trafiłam w połowie lutego, po tym jak obudziłam się z mocnym bólem głowy, dreszczami i 40-stopniową gorączką. Gdy o godz. 7 zadzwoniłam do przychodni, aby zarejestrować się do lekarza, usłyszałam że miejsc już nie ma.
Każdy pacjent powinien być przyjęty do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w dniu zgłoszenia. Natomiast z uwagi na ograniczenia organizacyjne każdego podmiotu leczniczego, gdy brak jest wolnych miejsc o przyjęciu decyduje lekarz, który powinien zweryfikować stan kliniczny pacjenta, a następnie zdecydować, czy pacjent wymaga pilne konsultacji, czy może zgłosić się w kolejnym dniu (termin do uzgodnienia z pacjentem)
- informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Niestety, gdy chciałam zarejestrować się na kolejny dzień, usłyszałam, że nie zostanę zarejestrowana. „Proszę dzwonić jutro o 7” – usłyszałam w słuchawce.
Rejestracja powinna wskazywać pierwszy wolny termin wizyty. Nie ma podstaw do ograniczania rejestracji pacjentów tylko do dnia zgłoszenia się
– wyjaśnia Rzecznik.
Co zrobić, gdy dostaniemy odmowę przyjęcia w przychodni?
Zapytałam Rzecznika Praw Pacjenta, co możemy zrobić, gdy dostaniemy odmowę przyjęcia przez lekarza w POZ. Czekać na otwarcie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, jechać na SOR? Czy warto wziąć pisemną odmowę przyjęcia?
Jeżeli pacjent nie został przyjęty z uwagi na brak miejsc, może zgłosić się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, w której może otrzymać pomoc w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Lekarz może tam wystawić zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Do oddziału Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pacjent zgłasza się w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia
– informuje Bartłomiej Chmielowiec.
SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Na SOR nie można się zwrócić w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego można przyjść po receptę na leki lub skierowanie na badania. Lekarz w POZ nie ma obowiązku wystawienia zaświadczenia lub innego pisma, w przypadku nie przyjęcia pacjenta z uwagi na brak wolnych miejsc w danym dniu
- dodaje.
GALERIA: Tak wyglądał Gdańsk przed II Wojną Światową! Zobaczcie wizualizacje
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].