zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Ciekawostki

Nie organizują Dnia Mamy, zastępują go innym świętem. Nowa moda w przedszkolach

W przedszkolach nie organizują już Dnia Mamy. Świat się zmienia, a wraz z nim tradycyjny model rodziny to tylko jedna z opcji. Coraz więcej jest rodzin patchworkowych, rozwodów, a wraz z nimi nowe zwyczaje w szkołach i przedszkolach. Należy do nich na pewno coraz popularniejszy Dzień Rodziny.

Dlaczego Świętujemy Dzień Rodziny?

To trend, który w Polsce jest już obserwowany od lat: święto rodziny zamiast Dnia Mamy i Taty. Dlaczego? Tu pojawiają się problemy, bo czy partnerkę taty wypada zaprosić na przedstawienie z okazji Dnia Mamy? A czy można przyjść z wujkiem? Dzieci z rozbitych rodzin czy po rozwodach mają już wystarczająco dużo problemów, by nie dokładać im jeszcze kolejnych, tych związanych obchodami na przykład Dnia Mamy, placówki wykorzystują inne święto. To właśnie majowy Dzień Rodziny.

Kiedy obchodzimy Dzień Rodziny?

Międzynarodowy Dzień Rodziny wypada 15 maja, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku. W Polsce obchodzony jest też Dzień Matki 26 maja oraz Dzień Ojca 23 czerwca, a także Dzień Dziecka 1 czerwca. Dlaczego przedszkola coraz chętniej obchodzą Dzień Rodziny zamiast innych świąt? Powodów jest kilka.

Po pierwsze w placówce łatwiej zorganizować jedno spotkanie i występy artystyczne dzieci zapraszając rodziców, bez podziału na organizowany dla pań występ z okazji święta mamy i oddzielnie dla taty. Ale kryje się za tym też inne ułatwienie. Święto rodziny pozwala pominąć konfliktowe czasem kwestie rodzinne. W wielu domach po rozwodzie pojawia się nowy partner, a w związkach homoseksualnych dwie mamy lub dwoje ojców. W Europie już od lat było więc popularne to bardziej ogólne: święto rodziny. Polska dołącza do tego grona. W szkołach i przedszkolach organizowane są właśnie Dni Rodziny na które dzieci zapraszają swoich bliskich.

Dzień Rodziny – jakie są plusy?

Organizowanie jednego występu dla obojga rodziców to też ułatwienia dla tradycyjnych rodzin, gdzie jest oboje rodziców – mniej uroczystości to mniej „urywania się” z pracy. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku rodzin tzw. patchworkowych, w których wychowaniem dziecka zajmują się często zarówno rozwiedzeni rodzice, jak i obecni partnerzy mamy i taty. Wszyscy, łącznie ze wszystkimi dziećmi, które formalnie nie są rodzeństwem, mogą wziąć udział w jednej uroczystości, cieszyć się wspólnym czasem oraz zacieśnić więzi.

Groby pisarzy i poetów cz. 1. Rodzina Adama Mickiewicza. Niezapomniani