zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Zwierzęta w mieście

Nie opłaca się mieć psa w Sopocie? Każdy właściciel czworonoga powinien to przeczytać

Podatek od psa lub opłata za posiadanie psa to obowiązek, z którego trzeba się wywiązać do końca kwietnia. Każdy nowy posiadacz musi zapłacić. Wysokość podatku określa ustawa, ale czy dane miasto skorzysta z takiej możliwości zależy już od rady miasta. W Trójmieście właściciele czworonogów mogą się cieszyć.

Podatek od psa w Trójmieście - do kiedy trzeba zapłacić?

Do końca kwietnia, czyli do 30 kwietnia każdego roku właściciele są zobowiązani do zapłacenia podatku od psa. Jeżeli właściciel nabył psa w drugiej połowie roku (po 30 czerwca), wówczas zapłaci tylko połowę wyznaczonej przez gminę stawki rocznej. Maksymalna kwota podatku jest określona ustawowo i wynosi 150,93 złotych. To górna granica daniny. Miasta zamiast podatku wprowadzają czasem opłatę od psa. Jak jest w Trójmieście? Terminy na dokonanie opłaty są dłuższe, warto wiedzieć, gdzie obowiązują.

Podatek od psa w Gdyni

Gdynia, a dokładniej radni już od kilku lat rezygnują z pobierania opłaty od właścicieli psów. W Gdyni nie ma podatku od psa, ani żadnej innej opłaty.

Podatek od psa w Gdańsku

Gdańsk jest kolejnym miastem w Trójmieście, które zrezygnowało z pobierania dodatkowych opłat. Obowiązkiem w Gdyni i Gdańsku jest jedynie zgłoszenie posiadania psa uznawanego za radę niebezpieczną oraz zgłaszanie chartów, które są psami myśliwskimi. 

Podatek od psa w Sopocie

Ile wynosi podatek od psa w Sopocie? W porównaniu z sąsiednimi miejscowościami miasto wyjątkowo obciąża swoich mieszkańców. Sopot to jedyna lokalizacja z Trójmieście gdzie zapłacimy nie tylko opłatę klimatyczną, ale również za psa. W 2023 roku wysokość podatku wynosi 84 złote. W Sopocie decyzja została określona uchwałą podjętą przez radnych, za psa trzeba zapłacić co roku. Urząd przedłuża standardowy czas opłaty podatku - w Sopocie można ją wpłacić do 15 czerwca. Jeżeli czworonóg dopiero zamieszkał z nami mamy 14 dni by dokonać opłaty.

Podatek od psa: kto go nie zapłaci w Sopocie?

Zwolnieni z podatku od psa w Sopocie są mieszkańcy, którzy  mają psy ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie. Podstawą takiego zwolnienia jest zaświadczenie ze schroniska. Dodatkowo za psa nie płacą grupy wskazane w ustawie, cytujemy je poniżej.

Co stanie się gdy nie zapłacimy za psa?

W przypadku, gdy nie zapłacimy za psa miasto może wszcząć postępowanie administracyjne i zastosować przepisy skarbowe. W ostateczności, zaległe opłaty ściągnie komornik. Działanie samorządu jest tu jednak ograniczone, ponieważ nie ma ewidencji czworonogów, kłopoty możemy mieć więc w przypadku, gdy naszemu czworonogowi coś się stanie, lub skontroluje nas policja, czy np. zwierzę będziemy chcieli wyleczyć w ramach środków budżetu obywatelskiego. Wtedy musimy liczyć się z konsekwencjami.

Kto nie musi płacić za psa? Zwolnienia z podatku

Zgodnie z ustawą, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów

konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;

  •  osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu

przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;

  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia

1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;

  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo

domowe - z tytułu posiadania jednego psa;

  •  podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie

więcej niż dwóch psów.

Pies Joanny Senyszyn był alkoholikiem