Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: PAP

Kto odpowie za wybory kopertowe? Jest decyzja prezydenta

2022-12-21 14:18

Prezydent Andrzej Duda zadecydował - podpisując tzw. ustawę abolicyjną samorządowcy mogą spać spokojne. Dzięki abolicji sądy nie będą już zajmować się sprawami nadużyć do jakich doszło przy udostępnianiu danych osobowych wyborców Poczcie Polskiej.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o "zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r". Dokładnie chodzi tu o informacje przekazywane Poczcie Polskiej przez samorządy. 

Wybory kopertowe

Przypomnijmy, w 2010 rządzący chcieli zorganizować wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej tzw "kopertowe". Ich organizacją miała zająć się Poczta Polska. Do wyborów w takiej formie ostatecznie nie doszło, ale wydano z budżetu ponad 76 milionów złotych, a samorządy na polecenie przedstawicieli władzy centralnej udostępniali Poczcie Polskiej dane osobowe swoich mieszkańców - wyborców.

Ponad 200 powiadomień obejmie abolicja

Samorządowcy przekazywali wtedy Poczcie Polskiej informacje zawarte w spisie wyborców. W związku z tym Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła do prokuratury ponad 200 zawiadomień dotyczących przekazywania informacji, a sądy zaczęły wydawać pierwsze wyroki.

Abolicja na wybory kopertowe

Ustawa abolicyjna przewiduje niewszczynanie postępowań i umorzenie niezakończonych prawomocnym wyrokiem postępowań karnych o przekroczenie uprawnień przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nikt z nich nie odpowie za żadne z nadużyć jakich mogli dopuścić się w czasie trwania lock downu w procedurach związanych z wyborami na prezydenta.

Jacek Sasin zapytany o ceny paliw od stycznia 2023. Pójdą mocno w górę? Minister wprost