Studniówka XXI LO z Oddziałami Sportowymi w Gdańsku rozpoczęła się od trzech polonezów, w których zatańczyli wszyscy uczniowie. Następnie przyszedł czas na przemówienia i podziękowania dyrekcji, nauczycielom, a także rodzicom.
Jest to bal zorganizowany z myślą o Was. Dzisiejszy wieczór to początek odliczania czasu do matury. Za 102 dni będziecie zdawali pierwszy egzamin maturalny i mam nadzieję, że za te 102 dni będziecie uśmiechnięci i weseli jak dzisiaj. Z całego serca życzę Wam powodzenia na maturze i w Waszym dorosłym życiu. Idąc w świat nie zapominajcie o naszej szkole
- życzyła uczniom Bożena Filimoniuk, dyrektor szkoły.
Historia XXI LO w Gdańsku. Szkoła przeszła wiele zmian
Historia XXI LO w gdańsku jest bogata. Aby ona powstała, wcześniej były inne placówki, które stale się przekształcały.
Wszystko rozpoczęło się w roku szkolnym 1961-1962, kiedy to pierwszy dzwonek wezwał uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej pracujących dla Gdańskiej Stoczni Remontowej na inauguracyjne zajęcia. Szkoła liczyła wówczas sześć klas pierwszych, wszystkie o kierunku ślusarskim. Pierwszym dyrektorem był Mieczysław Grzegorzewski, a praktyczną nauką zawodu kierował Piotr Wasylejko, mający duży udział w organizowaniu warsztatów szkolnych.
Jak czytamy na stronie szkoły, początek nie należał do najłatwiejszych, głównie ze względu na bardzo trudne warunki lokalowe do nauki teoretycznej. Przez wiele lat szkoła korzystała z gościnności innych placówek oświatowych. Początkowo z niewielkich pomieszczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 przy ul. Uczniowskiej 22. Później nauka odbywała się kolejno w Szkole Podstawowej nr 64 i nr 15.
Od 1 wrzenia 1966 roku nastąpiła pewna poprawa warunków pracy szkoły, co stało się możliwe dzięki przeniesieniu zajęć teoretycznych do nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 22. W tym czasie szkoła miała też nowego dyrektora, był nim Stanisław Stolarek. Jednoczenie czyniono intensywne starania mające na celu budowę samodzielnego lokum
– napisano na stronie.
11 listopada 1968 roku uroczysto wmurowano akt erekcyjny w fundamenty nowej szkoły. Cała budowa trwała tylko 10 miesięcy i 8 września 1969 roku nastąpił historyczny dzień w życiu szkoły - uroczyste otwarcie nowego budynku, który posiadał 14 sal do nauki przedmiotów ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych wraz z gabinetami.
Nowy budynek szkolny stworzył możliwość rozszerzenia kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem Gdańskiej Stoczni Remontowej, co też wykorzystano powołując następujące typy szkół: Zasadniczą Szkołę Zawodową, Przyzakładową GSR, Liceum Zawodowe MPC przy GSR, Technikum Mechaniczno-Elektryczne dla pracujących na podbudowie ZSZ, GSR Średnie Studium Zawodowe przy GSR. Szkoły te funkcjonowały do 1975 r., kiedy to decyzją Ministra Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych nastąpiło połączenie w/w typów szkół w jeden zbiorczy zakład szkolny pod wspólną nazwą - Zespół Szkół Zawodowych Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego przy Gdańskiej Stoczni Remontowej. W skład zespołu wchodziły w/w typy szkół, z tym, że Liceum Zawodowe otrzymało nazwę - Liceum Zawodowe MPMCiR GSR.
Jednak z czasem, z powodu braku zapotrzebowania Gdańskiej Stoczni Remontowej na zawody, szkoła zaczęła zmieniać profile kształcenia wygaszając stopniowo zawody stoczniowe, jednoczenie wprowadzając nowe, wynikające z zapotrzebowania na rynku pracy. Technikum Mechaniczno - Elektryczne dla pracujących zmieniło w tym czasie nazwę na Technikum Mechaniczno - Elektryczne dla dorosłych kształcąc w zawodach technik mechanik o kierunku samochodowym.
W kolejnych latach nastąpiły kolejne zmiany. W 2006 roku Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 zmienił nazwę na Ogólnokształcące Szkoły Sportowe i Zawodowe, a od 1 września 2019r. szkoła funkcjonuje pod nazwą XXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi.
Kształci się tutaj młodzież uzdolnioną sportowo w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, piłka siatkowa, fitness, piłka ręczna. Funkcjonują tutaj także klasy biologiczno-chemiczna z promocją zdrowia (przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski).
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].