turystyka

Nazywają Hel Zakynthosem tylko z tego jednego powodu. Zobacz to miejsce

2024-09-05 8:18

Zatoka wraku na greckiej wyspie Zakynthos zachwycała przez lata. Niewiele osób wie, że Hel też ma swoje sekretne skarby i jest taki punkt, gdzie również można oglądać wraki. Dodatkową atrakcją jest to, jak się zmieniają i możliwość obserwowania jak "pochłania je" morze.

Wraki okrętów w Helu

W Helu nieopodal portu wojennego znajdują się wraki okrętów ORP Wicher II i Grom II.

Okręty z lat 50. XX wieku zostały wydzierżawione przez polską Marynarką Wojenną. Po zakończeniu służby, kadłuby dwóch powojennych niszczycieli zostały zatopione w pobliżu helskiego portu. Wraki stoją na mieliźnie, są częściowo zanurzone w wodzie. Obecność Bałtyku cały czas koroduje oba wraki, które są w coraz gorszym stanie.

Jak dotrzeć do wraków w Helu?

Jak dojść do miejsca wraków? Można to zrobić na piechotę, od strony plaży i lądu, lub wybrać rejs wycieczkowy, większość organizowanych z helu wycieczek jako punkt trasy ma port oraz wraki.

By dość do zatoki wraków w Helu trzeba kierować się na ulicę Sikorskiego, dalej ulicą Helską (drogi około 2 km) mijając Bazę Wojskową  idąc piechotą przez las dojdziemy na plażę nad zatoką.

Historia wraków z Helu

Dowództwo polskiej floty zastanawiało się, co zrobić z jednostkami, i ostatecznie zapadła dość niespodziewana decyzja. Hel od zawsze był podmywany przez morze od strony północnej. Zdecydowano zatem, że oba niszczyciele zostaną rozbrojone, pozbawione nadbudówek i osadzone w bezpośredniej bliskości portu jako dodatkowy falochron. Operację przeprowadzono w roku 1977. Kadłuby przyholowano w pobliże miejsca ich przyszłego i ostatniego postoju.

Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni

QUIZ. Jak dobrze znasz Pomorze?

Pytanie 1 z 10
Te mosty zostały wybudowane, aby połączyć linią kolejową Berlin z Prusami Wschodnimi. Oba zostały zbombardowane w czasie II Wojny Światowej. Gdzie one się znajdują?