kobieta, płacz

i

Autor: East News

Nastolatkowie coraz częściej podejmują próby samobójcze. Psycholog: „Rozmawiajmy z dzieckiem”

2021-04-26 8:00

Coraz więcej nastolatków podejmuje próbę samobójczą. W samym Gdańsku, od początku roku, próbowały odebrać sobie życie 24 osoby w wieku od 13 do 18 lat. Dla porównania - w całym 2020 - takich interwencji było wyłącznie 6.

– W pierwszych kwartałach 2020 i 2019 r. mieliśmy po jednym takim zgłoszeniu. W tym roku, od stycznia do kwietnia takich interwencji było 24 – mówi Magdalena Ciska z gdańskiej policji.

Podobnymi danymi dysponuje sopocka i gdyńska policja. Jak podkreśla Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, taka interwencja dla funkcjonariusza to spore wyzwanie.

– Często kluczową rolę odgrywa rozmowa. Dzwoni chłopak, który chce się zabić. Nie mówi, gdzie jest. Policjanci zadają jednak takie pytania, które ostatecznie pozwalają nam młodego mężczyznę namierzyć. A ten siedzi nieopodal torów – dodaje Grunert.

Tymczasem, zdaniem psycholog, Agaty Rudnik, to rodzice mogą już na wczesnym etapie zauważyć zmiany w zachowaniu swojego dziecka, a tym samym ustrzec je przed ewentualną próbą samobójczą.

– Dużo zależy od nas, dorosłych. Musimy pokazać dziecku, nastolatkowi, że jesteśmy obok niego, że chcemy rozmawiać. Dajemy jasny i czytelny komunikat: „Jesteśmy z Tobą, razem poradzimy sobie z tym problemem” – tłumaczy przedstawicielka Centrum Wsparcia Psychologicznego przy Uniwersytecie Gdańskim.

Młodzi ludzie mogą uzyskać pomoc, dzwoniąc na numer telefonu zaufania - 116 111. Można też umówić się na rozmowę w Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej na gdańskim Srebrzysku.