Wyspa Estyjska. Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym
W 2019 roku rozpoczęto prace budowlane związane z budową kanału żeglugowego w pobliżu wsi Skowronki. Budowie kanału towarzyszy powstanie wyspy refulacyjnej o pow. 180–200 ha, na planie elipsy. Wyspa ma mieć wysokość 2–3 m n.p.m. Na wyspę trafi ziemia, która jest wywożona z miejsca budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną i ma ona stanowić siedlisko dla ptaków oraz roślinności i rekompensować straty środowiskowe, jakie wywoła inwestycja. Na lokalizację sztucznej wyspy wybrano obszar w centralnej części Zalewu na wysokości Przebrna w odległości około 2,5 km od brzegu Mierzei Wiślanej i 4 km od kanału żeglugowego.
We wrześniu 2020 na Zalewie Wiślanym umieszczano stalowe ścianki szczelne, wyznaczające przyszły kształt nowej wyspy.
Trójmiasto Radio ESKA w Google News! Dołącz do nas i obserwuj Trójmiasto.ESKA.pl.
Nietypowa nazwa wyspy? Wyjaśniamy o co chodzi!
Aby wybrać nazwę dla wyspy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił konkurs. Pierwszy etap konkursu zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 5 nazw (Estyjska, Rukwiel, Wodniczka, Bursztynowa i Brajana Chlebowskiego). Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie internetowe trwało od 7 do 20 września 2020 roku. Wzięło w nim udział 21 912 osób.
Konkurs wygrała nazwa Wyspa Estyjska, pochodząca od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego – Estmere, która znana jest z relacji IX-wiecznego podróżnika Wulfstana. Estami nazywano w źródłach antycznych i wczesnośredniowiecznych plemiona zachodnio-bałtyjskie zwane później (od IX wieku) Prusami.
Aby nazwa stała się oficjalna, musi zostać zaakceptowana i ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło:Wikipedia.org