Na dnie Bałtyku przesuwane są głazy. Powstanie tam farma wiatrowa Baltica 2

2025-07-09 16:21

PGE i Ørsted rozpoczęły prace przy budowie morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Na dnie Bałtyku przesuwane są głazy, co stanowi ważny etap przygotowania terenu pod montaż fundamentów i infrastruktury podwodnej – poinformowali przedstawiciele firm.

Na dnie Bałtyku przesuwane są głazy. Powstanie tam farma wiatrowa Baltica 2

i

Autor: Grupa przemyslowa Baltic/PGE
  • PGE i Ørsted rozpoczęły kluczowy etap budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, przesuwając głazy na dnie Bałtyku.
  • Statek Olympic Electra usuwa około 10 tysięcy obiektów, aby przygotować dno pod fundamenty i kable eksportowe.
  • Te prace to ostatni krok przed instalacją komponentów w 2026 i 2027 roku.
  • Dowiedz się więcej o tym, jak Baltica 2 zasili miliony domów zieloną energią!

Jak idzie inwestycja Baltica 2?

Do przesunięcia jest ok. 10 tys. obiektów różnej wielkości. Beata Głuszcz z Ørsted Offshore Poland poinformowała w środę, 9 lipca 2025, że na obszarze przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 pracuje statek Olympic Electra, który zajmuje się przesuwaniem głazów i innych przeszkód terenowych.

- Prace mają na celu oczyszczenie dna morskiego pod przyszłą infrastrukturę farmy – zarówno w miejscu lokalizacji turbin, jak i wzdłuż trasy przyszłego montażu kabli eksportowych - wyjaśniła Beata Głuszcz. Dodała, że prace związane z przygotowaniem dna morskiego do budowy farmy potrwają do początku 2026 roku.

Jednostka została wyposażona w zaawansowany zestaw narzędzi do usuwania głazów, w tym specjalny chwytak o nazwie "boulder picking spread", dostarczony przez firmę Utility ROV Services (UTROV). Dzięki tej technologii możliwe jest bezpieczne przenoszenie głazów oraz innych przedmiotów o średnicy do 3 metrów, które leżą na dnie morskim. Narzędzie to jest skuteczne w usuwaniu zarówno starych sieci, stalowych lin, jak i kawałków drewna, zapewniając efektywne działanie pod wodą.

 Wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 Ørsted Ulrik Lange podkreślił, że prowadzone teraz prace to już ostatni etap przed rozpoczęciem fazy budowy.

 - Instalację fundamentów i kolejnych komponentów zaplanowaliśmy na lata 2026 i 2027, a kampania relokacji głazów umożliwi nam rozpoczęcie fazy budowy na morzu. Mamy do przesunięcia aż około 10 tysięcy różnej wielkości obiektów. W cały proces zaangażowanych jest bezpośrednio kilkadziesiąt osób załogi statku, nie licząc jego obsługi, nadzoru ze strony inwestorów i specjalistycznych ekip, które wzięły udział w rozpoznaniu dna jeszcze na etapie badań - przekazał w komunikacie prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek. 

Po co przesuwać głazy z dna Bałtyku?

Teren oczyszczony z przeszkód umożliwi realizację zaplanowanych prac związanych z instalacją systemów ochrony przed erozją dna morskiego (ang. scour protection) oraz montażem fundamentów w 2026 roku, a także ułożeniem kabli wewnętrznych i eksportowych w roku 2027.

Umowę z firmą UTROV zawarto w 2025 roku. Wykorzystywany sprzęt sprawdził się już wcześniej podczas podobnych operacji oczyszczania dna w ramach projektów offshore realizowanych na wodach Europy.

Projekt Baltica 2, wspólnie rozwijany przez PGE i Ørsted, to największa morska farma wiatrowa powstająca na polskiej części Morza Bałtyckiego. Po planowanym uruchomieniu w 2027 roku instalacja osiągnie moc do 1,5 GW, co pozwoli dostarczyć zieloną energię do około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych.

Express Biedrzyckiej - Małgorzata Bonikowska | 2025 07 09