Zabytków, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych zrealizowanych zgodnie z najważniejszymi standardami badawczymi i wykonawczymi.
Konkurs rozstrzygany jest corocznie od prawie 50 lat. W tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszono 78 obiektów, z czego 67 zostało zakwalifikowanych.
Konkurs rozstrzygany w siedmiu kategoriach:
- A - utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
- B - rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
- C - adaptacja obiektów zabytkowych
- D - architektura i budownictwo drewniane
- E - zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
- F - zabytek dostępny
- G - kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Do konkursu zakwalifikowano trzy zabytki z Gdańska w dwóch kategoriach. Były to:
- Budynek mieszkalny przy ulicy Rybołowców 8 w Nowym Porcie (kategoria A - utrwalanie wartości zabytkowej obiektu)
- Dawna hala montażu sekcji U-bootów (kategoria C - adaptacja obiektów zabytkowych)
- Wielki Młyn (kategoria C - adaptacja obiektów zabytkowych).
W kategorii adaptacji obiektów zabytkowych wygrała gdańska grupa deweloperska Euro Styl za prace konserwatorskie byłej hali montażu sekcji U-bootów przy ul. Lisia Grobla 7 w Gdańsku, w której obecnie funkcjonuje Montownia.
W uzasadnieniu napisano:
"Tytuł laureata przyznano Euro Styl Montownia – Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za prace konserwatorskie i adaptacyjne przeprowadzone z dużym szacunkiem dla oryginalnej formy architektonicznej i substancji materialnej budynku produkcyjno-magazynowego na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, obecnie Montowni Lofts & Experience, z zachowaniem w obiekcie historycznych nawarstwień oraz licznych oryginalnych detali i urządzeń."
Foodhall w zabytkowym budynku
Montownia to zabytkowy budynek w śródmieściu Gdańska z apartamentami loftowymi, strefą konferencyjną i foodhallem.
Prostokątny budynek przeszedł rewitalizację, a jego odnowione mury podkreśla efektowna iluminacja. Odtworzony został galeriowy układ budynku. Wtórny strop między parterem i kolejnymi piętrami zastąpiono przeszkleniem, przez które widać wysoką aż do świetlika dachowego zieloną ścianę. Części wspólne wzbogacają pejzaże i lampy autorstwa Tomasza Krupińskiego, a w loftach znajdują się reprodukcje zdjęć Michała Szlagi.
Jak podaje portal gdansk.pl, rewitalizowany budynek wcześniej został wyróżniony w innych konkursach, m.in: European Property Awards, Art of Architecture czy Property Design Awards.
GALERIA: Majaland Gdańsk. Byliśmy na otwarciu! Zobaczcie tylko te bajowe zdjęcia!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].